Gasimy światło 2020 roku

Gasimy światło 2020 roku
Jeszcze na deser, jeszcze na zamknięcie. Wreszcie za parę godzin damy sobie spokój z narzekaniem na ten konkretny obrót Ziemi wokół Słońca i będziemy żyć szczęściem zmienionych cyferek w dacie. Żeby ten rok kończył się dobrze, posłuchaj materiałów, które przygotowaliśmy na zwieńczenie 2020 roku.

 

Agnieszka Barbach w rozmowie z dr Martą Śleziak z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego rozmawia o mocy i potędze słowa. Jak krótkie hasła mogą wyrażać więcej niż tysiąc słów i jak mogą być wykorzystywane do porywania tłumów jak i do kontroli nad społeczeństwem, oraz czym odróżniał się jesienny Strajk Kobiet od innych manifestacji w wykorzystaniu swoich haseł?


Gdy było to korzystne w celu nabijania punktów politycznych, temat migrantów nie schodził z pierwszych stron gazet. W 2020 roku jednak był w zasadzie nieobecny. Migracje miedzy państwami nie zniknęły. O to jak wyglądał miniony rok dla wrocławskich migrantów w rozmowie z Karolem Korczyńskim opowiadała Mariia Kulakevych, specjalistka ds. organizacyjnych i współpracy w Instytucie Praw Migrantów we Wrocławiu.


O ile rok 2020 przebiegał pod patronatem słowa „pandemia”, tak rok wcześniejszy zdecydowanie związany był z tematyką „smogu”. Czy przez home office i dystans społeczny jakość powietrza którym oddychamy się poprawiła, czy po prostu zbagatelizowaliśmy w tym roku poważny problem? Pytał o to Michał Wojciechowski dr. hab. Przemysława Bukowskiego, profesora Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.


Czy to tango, czy flamenco; czy house czy hip-hop – taniec to eskapizm, ucieczka od codzienności, poemat zmysłów i emocji. Czy pomógł w oderwaniu się od 2020 roku i jak branża taneczna przeżyła lockdown opowiedział Adam Karpiński, założyciel szkoły tańca „Studio 2 Piętro” w rozmowie z Agnieszką Dżugałą


Nauka zdalna nie zamknęła się wyłącznie w ramach zajęć online. Wszystkie inne wydarzenia związane z nauką także musiały dostosować się do nowej formuły. Jak wyglądało to z perspektywy Marszu dla Nauki opowiedział w rozmowie z Karoliną Pondel Mikołaj Fedorowicz, członek zarządu Fundacji Marsz dla Nauki.


Niegdyś, sport kochany i komentowany społecznie niemal tak mocno jak piłka nożna czy siatkówka. Wszyscy wiedzieli ile to jedna wenta i co zrobił Artur Siódmiak z Norwegami, że zrobili to co zrobili. Ten ogień pobudzający zbiorową wyobraźnię przygasł, ale piłka ręczna trwa nadal. Jak wyglądał miniony rok dla szczypiornistów i szczypiornistek z naszego kraju? Sprawdzał to Miłosz Szade.


Natenczas dajemy naszym gardziołkom odsapnąć. Ale rok 2021 rozpoczniemy z przytupem, bo już 2 stycznia od godziny 10:00, przez dziesięć godzin będziemy podsumowywać miniony muzyczny rok, prezentując Sto Sztostów Radia LUZ. Słuchaj nas na 91.6 FM oraz na naszej stronie. Do siego!