Geolodzy z UWr z wyprawą na Filipiny

Geolodzy z UWr z wyprawą na Filipiny

Filipiny znajdują się na obszarze zwanym "Pacyficzny Pierścień Ognia”, czyli niezwykle aktywnym tektonicznie, na którym częściej występują takie zjawiska jak trzęsienia ziemi czy wulkanizm. Studenckie Koło Naukowe Geologów Uniwersytetu Wrocławskiego wybrało właśnie to miejsce, by badać procesy geologiczne na tzw. łuku wyspowym, czyli łańcuchu wysp stworzonych przez podwodne erupcje wulkaniczne. Podczas wyprawy trwającej od 2 do 26 sierpnia będą oni podróżować przez wyspy Cebu, Bohol oraz Luzon, współpracując także z naukowcami i studentami z Narodowego Instytutu Nauk Geologicznych Uniwersytetu Filipińskiego. 

Miejsce, do którego tym razem wybierają się wrocławscy badacze jest szczególnie interesujące przez swoje położenie w obrębie strefy kolizji płyt tektonicznych. Dzięki temu w okolicach archipelagu powstały takie twory geologiczne jak wulkan Mayon, który jest najaktywniejszym tego typu obiektem w tym kraju czy jedna z największych głębin na świecie – głęboki na 10 497 m, Rów Filipiński.

Opiekunem naukowym wyprawy jest dr. Waldemar Sroka. To kolejny już w historii koła wyjazd. Wcześniejsze miały miejsce m.in. w Indonezji, na Bałkanach czy Cyprze. Patronat medialny nad wyprawą sprawuje Akademickie Radio LUZ.