Góry Literatury-dzień drugi na żywo

Po intensywnym rozpoczęciu, Festiwal Góry Literatury się nie zatrzymuje. Drugiego dnia wciąż byliśmy zatopieni w rozważaniach o naszej egzystencji.
Pierwszy panel dotyczył śmierci samobójczej, która stanowi jeden z wielu problemów współczesnego społeczeństwa. Autorki książki pt. „Niewysłuchani. O śmierci samobójczej i tych, którzy pozostali”, przybliżyły nam te kwestie, odpowiadając na drążące nas pytania. Z Halszką Witkowską oraz Moniką Tadra rozmawiała Katarzyna Kolenda-Zaleska.
Kolejne tematy nie traciły na ważności. Poruszana była kwestia filozofii a manipulacji, z Tadeuszem Gadaczem i Magdaleną Środą, autorami Krótkiej historii filozofii współczesnej. Oraz historia powstania całej machiny zagłady nazistowskich Niemczech z Götzem Alym. Autorem książki pt. „Jak mogło do tego dojść”.
Spotkaniem, które szczególnie zapadło mi w pamięć, był wywiad z Andą Rottenberg. Autorka opowiadała o swojej najnowszej książce pt. „Schyłek. Dziennik 2019–2022”. Forma dzienników bywa dość wymagająca, i trudno zaciekawić nią czytelnika. Lecz dzienniki Andy wyrastają szeroko poza swój gatunek. Niosą w sobie wybitne pokłady trafnej obserwacji świata, oraz odpowiedzi na kwestie, które nas zaprzątają. Kuratorka zarówno w sztuce jak i w życiu otwiera przed słuchaczem nowe możliwości patrzenia na świat.
„Pamiętam, jak podczas publicznego spotkania w jakimś sopockim klubie przy plaży jedna pani zapytała, dlaczego ona nie widzi w sztuce tego co ja. – Każdy widzi to, co wie-odpowiedziałam. Ale nie mam pewności, czy zrozumiała” – Anda Rottenberg, Berlińska depresja, dziennik
Dzień zakończyła rozmowa z Patrickiem Radden Keefe, autorem książki pt. „Głowa węża. Przemytnicy z Chinatown i amerykański sen”. Z autorem rozmawiał Michał Nogaś a spotkanie na żywo tłumaczyła Kasia Janusik. Wieczorem, mieliśmy przyjemność wysłuchać koncertu Kaśki Sochackiej.
To dopiero dzień drugi, ale zostańcie z nami, aby śledzić festiwal, tegoroczne książkowe polecenia oraz rozmowy z autorami.
Krystyna Szpunt