Góry Literatury na żywo-„Manipulacja, dezinformacja, hejt”

Góry Literatury na żywo-„Manipulacja, dezinformacja, hejt”
Manipulacja, dezinformacja i hejt. Jak w dobie dzisiejszych mediów powinniśmy radzić sobie z fałszywymi informacjami i mową nienawiści? Są to pytania przewodnie tegorocznej edycji festiwalu, które również są bliskie radiu LUZ. Razem z Olgą Tokarczuk zagłębimy się w literacką podróż w poszukiwaniu odpowiedzi.

 

Po oficjalnym otwarciu festiwalu przez prezesa fundacji Olgi Tokarczuk Grzegorza Tokarczuk, czekał na nas panel o książce Mikołaja Grynberga pt. „Rok, w którym nie umarłem”.  Autor opowiedział o wydarzeniach, które stały się bezpośrednim impulsem do napisania tej książki. To wspaniałe spotkanie możemy podsumować słowami:

„Jest to hymn miłości do życia- Mikołaj Grynberg”

Choć w pierwszym dniu zabrakło wyczekiwanego przez wszystkich Georgiego Gospodinowa, mieliśmy przyjemność porozmawiać z jego tłumaczami Magdaleną Pytlak oraz Krumem Krumowem.  Najnowsza książka autora pt. ” Ogrodnik i śmierć” opisuje jego zażyłą relację z ojcem.  Jest to kolejna lektura poruszająca temat przemijania, odchodzenia i straty. Lecz pomimo swojej ciężkiej tematyki pozostawia ona czytelnika z poczuciem dobrostanu.

„Chciałbym, żeby na tych stronach było światło, popołudniowe i miękkie światło. To nie jest książka o śmierci, a o tęsknocie za życiem, które odchodzi. Jest różnica- Georgi Gospodinow”

Kolejnym gościem był Wojciech Tochman. Jego wkład w Polski Reportaż jest nieoceniony. Opowiadał on o pracy nad swoją nową książką pt. ” Zwierzęta, ofiary wojny”. Porusza ona kwestię ratowania zwierząt, które stały się bezwiednymi ofiarami agresji rosyjskiej na Ukrainę.

Pierwszy dzień Festiwalu wieńczy rozmowa Olgi Tokarczuk z Nikolasem Grospierre oraz Ryszardem Koziołkiem, na temat ponadczasowej powieści o zagadkowym tytule „Epepe”.

Pomimo dość wątpliwej sytuacji świata, zarówno autorzy jak i uczestnicy festiwalu, pałają w tym roku pasją względem życia. W powietrzu unosi się atmosfera cichego zrozumienia, i wszyscy zatapiają się we wspólnych rozważaniach, jak polepszyć stan naszej rzeczywistości.

Festiwal potrwa do 12 Lipca, zachęcamy do wzięcia udziału w licznych wydarzeniach kulturalnych w ramach jego programu. Festiwal możesz śledzić on-line.

tekst: Krystyna Szpunt, redakcja: Alicja Serafin