„Inne strony rękopisu…” w muzeum Pana Tadeusza
Zakład Narodowy im. Ossolińskich zdecydowanie ma się czym chwalić. W zbiorach placówki, a więc i w Muzeum Pana Tadeusza zajduje się praktycznie całość brudnopisu i czystopisu poematu Adama Mickiewicza. Do skryptu wpisanego na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć świata należy także 18 zachowanych kart wraz z manuskryptem „dzikowskim” oraz Objaśnieniami. To właśnie tę część zbioru można oglądać na wystawie Inne strony rękopisu „Pana Tadeusza”, otwartej do 5 listopada na wrocławskim rynku.
Ekspozycja będąca częścią nowej wystawy ma prezentować losy rękopisu, w tym zmiany wprowadzane przez Mickiewicza podczas powstawania Pana Tadeusza. Materiały dostępne dla zwiedzających będą pokazywały również mocne powiązanie tekstu z historią Polski. Co jeszcze można zobaczyć na wystawie opowiadała Maria Marszałek z Muzeum Pana Tadeusza.
W najbliższy weekend w Muzeum pana Tadeusza będą miały miejsce kolejne wydarzenia towarzyszące wystawie. W sobotę 7 października między 12.00 a 14.00 Magdalena Kreis i Natalia Romaszkan poprowadzą warsztaty dla rodzin z dziećmi od 5 do 12 lat, a w niedzielę 8 października od 10.00 do 16.00 pod okiem Daniela Odija starsi i młodsi będą mogli rozwijać swoje umiejętności pisarskie.
Kuratorem wystawy jest Małgorzata Orzeł. Dodatkowe informacje oraz harmonogram i opis kolejnych wydarzeń towarzyszących można znaleźć na stronie www.muzeumpanatadeusza.ossolineum.pl.