Jajecznych świąt!

Jajecznych świąt!
Na Wielkanoc w krajach anglosaskich dzieci i dorośli wyruszają na poszukiwanie jajek – symbolu magii świąt skrywanego pod postacią słodkich łakoci. W Polsce młodzi dorośli raczej szukają jakichkolwiek perspektyw życiowych pod postacią pracy, dachu nad głową i przetrwania w trudnej ekonomii. Jajek nie szukają bo słodkie łakocie w święta znajdą na antenie Akademickiego Radia LUZ.

 

Michał Cimaszewski przeprowadza nas ulicami dawnego Lwowa, pokazując jakie tradycje wielkanocne z tamtego regionu dalej są przekazywane z pokolenia na pokolenie, a jakie przepadły bezpowrotnie.

Pozostajemy poza granicami kraju nad Wisłą, bo Anna Rakoczy przenosi nas na słoneczny Półwysep Iberyjski, aby pokazać jak wygląda prawdziwa hiszpańska fiesta celebrująca ponowne zmartywychwstanie Cristo Redentora

Natomiast Hela Wacławiec na Wielkanoc zabiera nas na Śląsk, aby uchylić rąbka tajemnicy krążącej wokół tradycyjnego wypieku z dodatkiem soli ziemi czarnej – szołdry.

Jak w każdą Wielkanoc, Mateusz Łapot i Józef Poznar wyruszają w ślad za profesorem Rafałem Wilczurem vel. znachorem Antonim Kosibą, przemierzającym Polskę czasów dwudziestolecia międzywojennego próbując znaleźć odpowiedź na pytanie: dlaczego film Jerzego Hoffmana leci w telewizji w każde święta oraz dlaczego jak Netflix się za to będzie to już nie będzie to samo.

Tak czy siak na ten wielkanocny czas życzymy tego co najpotrzebniejsze – wytrwałości.

I pamiętaj, że jeżeli toczysz jakkolwiek poważny spór ideologiczny o słuszność jednego producenta majonezu nad drugim, to przestań. Nie pozwól aby internetowe memy zatruwały Twoje realne życie. Zwłaszcza stare memy. Już nieśmieszne millenialsowe memy. Po prostu przestań.