Jak uwolnić Dolny Śląsk od dymu papierosów?
Coraz więcej wiemy o tym, jak bardzo szkodliwe jest palenie tytoniu. Znamy także coraz więcej sposobów, by pomagać ludziom pozbywać się uzależnień. Świadomość związaną z groźnymi skutkami palenia papierosów propaguje co roku Światowy Dzień Bez Tytoniu, wypadający 31 maja. W związku z jego obchodami, na Uniwersytecie Medycznym zorganizowane zostanie seminarium "Rakowi płuca można zapobiec. Palenie jest uleczalne. Eradykacja raka płuca spowodowanego paleniem". Oprócz uczelni, nad wydarzeniem czuwają Fundacja „Promocja Zdrowia” oraz Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu.
Zaproszeni goście pochylą się nad problemem palenia, rozpatrując go nie tylko przez pryzmat statystyk, ale i efektów przeprowadzanych programów oraz działania lekarzy rodzinnych. Przeanalizują badania z zakresu ekonomii i wpływu palenia na ciążę oraz na rozwój wielu chorób. Porozmawiają również o wpływu cytyzynu – leku, który cieszy się coraz większą popularnością w Polsce.
Nad dyskusją podczas eminarium czuwać będą moderatorzy: prof. Marek Ziętek, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, Witold Zatoński – prezes Fundacji „Promocja Zdrowia”, szef Dolnośląskiego Centrum Onkologii dr hab. Adam Maciejczyk oraz Zbigniew Hałat, dyrektor medyczny Dolnośląskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.