Lekarze Uniwersytetu Medycznego i przełom w usuwaniu tętniaków

Lekarze Uniwersytetu Medycznego i przełom w usuwaniu tętniaków

Na Uniwersytecie Medycznym opracowano innowacyjną metodę usuwania tętniaka mózgu. Za przełomem stoi duet braci, Marcin Miś i Maciej Miś z Zakładu Radiologii Ogólnej, Zabiegowej i Neuroradiologii oraz Kliniki Neurochirurgii. To rewolucja na skalę światową – lekarze jako pierwsi opracowali tego typu metodę operacji tętniaka usytuowanego przy podziale tętnicy środkowej mózgu.

Nazwana od nazwiska lekarzy, „Teddy Bear Technique” polega na odcięciu dopływu krwi do tętniaka workowatego, z którego wychodziły trzy tętnice zaopatrujące lewą półkulę mózgu. Operacja z jej uzyciem przeprowadzona została na 34-letnim pacjencie, którego przypadłości nie potrafiono wyleczyć w innych ośrodkach zważając na złożoność choroby. 

Co więcej, sposób działania braci Miś jest mało inwazyjna i odbywa się bez konieczności otwierania czaszki. Zamiast tego lekarze tworzą niewielkie nacięcie przy pachwinie, którędy wprowadzają aparaturę do tętnicy udowej. Dzięki temu udało się zlikwidować tętniaka przy jednoczesnym nienaruszeniu żadnego powiązanego z nim naczynia krwionośnego. Sukces pracowników Uniwersytetu Medycznego obwieszczono m.in. w artykule na łamach "Interventional Neuroradiology".