LexLUZ- Różne odcienie żałoby narodowej

LexLUZ- Różne odcienie żałoby narodowej
Czarny kir na fladze opuszczonej do połowy masztu. Te obrazki powszechnie kojarzą nam się z żałobą narodową, którą zarządza się w przypadku śmierci ważnej dla danego społeczeństwa osoby. Jednego ze słuchaczy Radia Luz zainteresowało, czy zarządzona żałoba narodowa wiąże się ze szczególnymi obowiązkami po stronie społeczeństwa.

 

Pierwszą odnotowaną w polskich dziejach była ta po śmierci gen. Józefa Zajączka w 1826 r. W minionej dekadzie żałoba narodowa została zarządzona m.in. przy okazji uroczystości pogrzebowych Pawła Adamowicza i Jana Olszewskiego. Sporo dyskusji wywołał fakt zarządzenia przez polskie władze żałoby także w obliczu śmierci papieża Franciszka. Doprowadziło to między innymi do przesunięcia terminu obchodów 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II.

Odkładając na bok niepotrzebne kontrowersje i dyskusje oraz z należytą dla tematu powagą — zajęliśmy się tym tematem. O tym, czy okres żałoby narodowej jest stanem nadzwyczajnym i jak się do niej zastosować opowiedział mecenas Dominik Wojciechowski w kolejnym LexLUZ.