Redaktorka Radia LUZ Martyna Dziakowicz finalistką FameLab Polska 2019
W Radiu LUZ świat nauki najczęściej przychodzi nam poznawać poprzez ekspertów i badaczy, goszczących w naszym studiu na kampusie Politechniki Wrocławskiej. Okazuje się jednak, że niektórzy z nas sami na takich specjalistów wyrastają. Przykład? Studentka Uniwersytetu Wrocławskiego, a przy tym związana z LUZem Martyna Dziakowicz, która w marcu 2019 wywalczyła miejsce w finałowej dziesiątce tegorocznej, 8. edycji konkursu FabeLab Polska.
Martyna gościła niedawno w Magazynie Popołudniowym. W rozmowie z Michałem Sałkowskim podzieliła się swoimi doświadczeniami, opowiedziała o samym konkursie i wyjątkowych nagrodach, które czekają na zwycięzców.
Martynę Dziakowicz możecie usłyszeć na 91.6 FM w soboty w programie Ściśle Mówiąc (15-17).
Jako uczestniczka FameLab, Martyna popularyzuje wiedzę na temat niezwykle nowoczesnej dziedziny biologii, jaką jest epigenetyka. Mówiąc w skrócie, jest to dział, który zajmuje się badaniem wpływu zewnętrznych bodźców na ludzką genetykę. W swoim materiale zgłoszeniowym, studentka odniosła się do wyników badań opublikowanych w magazynie „Nature”, traktujących o biologicznych uwarunkowaniach w dziedziczeniu traum. O co dokładnie chodzi? Posłuchajcie sami.
Dzięki powyższemu nagraniu Martynie udało się dostać do kolejnych etapów turnieju. Celem jego uczestników jest przygotowywanie miniaturowych prelekcji na temat swojego ulubionego tematu badawczego i przedstawianie ich przed jury, mając do dyspozycji zaledwie 3 minuty. Wymaga to więc świetnych umiejętności związanych z wystąpieniami publicznymi, a także perfekcyjnej znajomości wybranego zagadnienia i zdolności w tłumaczeniu języka naukowego w sposób przystępny i zrozumiały.
Reprezentantka z Wrocławia najwidoczniej była przygotowana wręcz fantastycznie, bo półfinałowe wystąpienie pt. „Ukryta prawda, czyli perypetie genomu” zapewniło jej awans do ostatniego etapu FameLab Polska 2019. Zobaczcie poniżej, jak jej poszło.
Finał FameLab Polska 2019 już 18 maja w warszawskim Centrum Nauki Kopernik. Kolejne wydarzenia możecie śledzić na stronie www.famelab.org.pl.