Masz nowe powiadomienie: Kultura zmienia status na dostępny.

Masz nowe powiadomienie: Kultura zmienia status na dostępny.
Osoby sprawne rzadko zastanawiają się nad tym, jak codzienne życie wygląda w przypadku osób z niepełnosprawnościami. Nie wynika to z braku empatii czy wrażliwości społecznej. To głównie brak refleksji nad czynnościami, które wykonujemy codziennie, powoduje taki stan rzeczy.

 

Nie myślimy o prostych czynnościach, które wykonujemy odruchowo. Problemem bowiem nie jest dla nas to, jak wejdziemy na drugie piętro w teatrze, jak zobaczymy to, co artysta namalował na płótnie i jak usłyszymy dialog między bohaterami kultowego filmu. Obecna sytuacja, kiedy placówki kulturalne z wiadomych względów pozostają zamknięte, idealnie uświadamia nam jak trudno jest żyć z podobnymi ograniczeniami.

Instytucje kultury zaczynają wychodzić owym oczekiwaniom naprzeciw. W dyskursie społecznym, coraz częściej pojawia się określenie kultura dostępna. O tym, jak możemy ten termin rozumieć oraz jak, z prawnego i finansowego punktu widzenia, instytucje kulturalne mogą przyłączyć się do udostępniania budynków czy projektów, opowiada Alina Szeptycka z Fundacji Katarynka.

 

Dostępność zaczyna i kończy się na człowieku. – mówi Alina Szeptycka. Pomimo wielu czynników technicznych, które na dostępność się składają, to właśnie człowiek jest najważniejszym elementem całego procesu.

To jakie rzeczywiste i praktyczne działania mogą podjąć muzea, teatry i galerie sztuki, aby kulturę udostępnić dla osób z niepełnosprawnościami, jak długi i trudny jest to proces oraz jakie cechy nosi idealna wystawa dostępna, tłumaczy Dagmara Stanosz, antropolożka pracująca w Dziale Edukacji Muzeum Śląskiego.

 

Dzięki nowoczesnym udogodnieniom, osoba niewidoma bez problemu może dowiedzieć się co przedstawia obraz wiszący na ścianie galerii lub rzeźba stojąca na środku sali. Zdziwieni? Ścieżka dotyku i ścieżka obiektów przestrzennych, to nazwy własne projektów sensorycznych, które Muzeum Śląskie zaproponowało osobom niewidomym.

 

Mając nadzieję, że możliwość odwiedzin poszczególnych instytucji, stanie się rzeczywistością szybciej niż tego się spodziewamy, dzielimy się z Wami tym, jak Wrocław pod kątem dostępności kultury wyglądał kiedyś, a jak wygląda obecnie. Przy najbliższej okazji, koniecznie sprawdźcie sami!

 

Gdybyśmy w domach musieli posiedzieć trochę dłużej, nie martwcie się. Zaciekawionych zapraszamy do odwiedzenia strony Adapter, która za darmo udostępnia klasyki kina z audiodeskrypcją lub innymi udogodnieniami dla osób z niepełnosprawnościami. Zapewniamy, że zobaczycie w dobrze Wam znanym filmie, o wiele więcej niż do tej pory.

 

Marcin Kuźbik