"Mendini. Maestro del Design" – relacja z otwarcia wystawy

"Mendini. Maestro del Design" – relacja z otwarcia wystawy

MENDINI_ELEGANT-LIVING_F_LOMBARDI-VALLAURI

Alessandro i Francesco Mendini (źródło: materiały prasowe)

We wtorek, drugiego grudnia, w Muzeum Architektury we Wrocławiu i Galerii Neon przy Centrum Sztuk Użytkowych wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych miało miejsce otwarcie niebanalnej wystawy. Mendini — maestro del design. To jednocześnie nazwa wrocławskiej ekspozycji, jak i przedstawienie kryjącego się za nią człowieka — Alessandra Mendiniego, włoskiego architektra i designera, redaktora naczelnego wielu prestiżowych pism branżowych. Na uroczyste otwarcie wystawy mistrz Mendini przybył zresztą do Wrocławia osobiście, także po to, by dzień wcześniej z rąk rektora Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta odebrać zaszczytne wyróżnienie — tytuł doktora honoris causa. Na tę okoliczność sam zresztą zaprojektował sobie togę, która następnie została uszyta właśnie na wrocławskiej ASP. A trzeba w tym miejscu zastrzec, że styl Mendiniego, częstokroć projektującego przedmioty codziennego użytku czy obiekty mieszkalne, jest cokolwiek ekstrawagancki. Uważany za jednego z prekursorów europejskiego postmodernizmu Mendini śmiało eksperymentuje z formą, nadając swoim pracom fantazyjne kolory, faktury i kształty, co niejednokrotnie sprowadza ich własności użytkowe na drugi plan.

Na wrocławskiej wystawie można zobaczyć szeroki przekrój prac Mendiniego, zwłaszcza z ostatnich 10-ciu lat — od rzeźb i instalacji, przez projekty architektoniczne czy przemysłowe, aż po szkice i notatki mistrza. Obejrzeć można m.in. słynny fotel Poltrona Proust w różnych wariantach czy Mobili per Uomo — kolekcję dziewięciu 2-metrowych rzeźb zrobionych ze złotej mozaiki. O tym jak doszło do powstania wrocławskiej wystawy odpowiedziała AR LUZ kuratorka wystawy — Dorota Koziara.

 

O ile jednak prace Mendiniego cechują krzykliwość i ekstrawagancja, sam 83-letni projektant jest osobą niesamowicie skromną, co objawiło się z ogromną siłą podczas krótkiej rozmowy, jaką udało nam się przeprowadzić z mistrzem designu — Alessandrem Mendinim.

I faktycznie — czegokolwiek by o pracach Mendiniego nie powiedzieć, na pewno nie pozostawiają odbiorcy obojętnym.

POLTRONA DI MOZART

Fotel Poltrona Proust (źródło: materiały prasowe)

Warto dodać, że wystawa wchodzi w skład programu sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Ponadto w niedługim czasie w przestrzeni miejskiej ma zostać zainstalowana 7-metrowa rzeźba kolorowego arlekina, którą Mendini zaprojektował specjalnie na tę okazję. Póki co ani data realizacji, ani lokalizacja tego projektu nie są jeszcze znane.

Wystawę "Mendini: maestro del design" można będzie oglądać w Muzeum Architektury we Wrocławiu i Galerii Neon przy Centrum Sztuk Użytkowych wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych do 15 marca.