Międzynarodowy sukces studentów z Politechniki Wrocławskiej

Międzynarodowy sukces studentów z Politechniki Wrocławskiej
W dniach 2–4 maja na lotnisku w Fort Worth w Teksasie odbyły się prestiżowe zawody SAE Aero Design East 2025, skupiające studentów-inżynierów z całego świata. Polskę reprezentowali członkowie Akademickiego Klubu Lotniczego Politechniki Wrocławskiej.

 

Członkowie lotniczego klubu rywalizowali w trzech zaawansowanych klasach: Micro, Regular i Advanced.

Inżynieria lotnicza na najwyższym poziomie

 

Zawody SAE Aero Design to coś więcej niż konkurs – to prawdziwy test wiedzy, kreatywności i precyzji w projektowaniu oraz konstruowaniu samolotów bezzałogowych. Uczestnicy muszą od zera zaprojektować i zbudować maszynę latającą, spełniającą szereg technicznych wymagań. Ocenie podlegają nie tylko umiejętności lotnicze, ale też jakość raportu technicznego oraz prezentacja przed sędziami, często z branży lotniczej i przemysłu zbrojeniowego.

Trzy klasy – trzy wyzwania

 

Klasa MICRO

Celem w tej kategorii było zbudowanie jak najmniejszego samolotu zdolnego do przenoszenia wody, przy jednoczesnym wykonaniu startu z odległości maksymalnie 3 metrów. Liczyła się precyzja, lekkość i pomysłowość konstruktorów. W tej klasie drużyna z Wrocławia zdobyła:

  •  2. miejsce za prezentację systemu
  •  3. miejsce za raport techniczny
  •  4. miejsce w klasyfikacji generalnej

Klasa REGULAR – transport stali

Tutaj uczestnicy musieli wykazać się biegłością w klasycznym projektowaniu aerodynamicznym – ich zadaniem było stworzenie samolotu do transportu ciężkiej stali przy zakazie stosowania niektórych materiałów kompozytowych. W tej klasie Polska drużyna osiągnęła wysoką – 5. pozycję w klasyfikacji generalnej.

Klasa ADVANCED – autonomiczne latanie i strefa zrzutu!

Najbardziej wymagająca kategoria, w której liczy się nie tylko konstrukcja, ale także zaawansowane algorytmy sterujące. Samolot musiał dostarczyć ładunek do określonej strefy zrzutu, a następnie go odzyskać i bezpiecznie wylądować – najlepiej całkowicie autonomicznie. AKL z Politechniki Wrocławskiej osiągnął tu wyjątkowe wyniki:

  •  2. miejsce za wykonanie misji
  •  3. miejsce w klasyfikacji generalnej

 

W zawodach wzięły udział 62 drużyny z 5 krajów. W tak silnej stawce sukces Polaków jest nieprzypadkowy. To efekt miesięcy przygotowań, testów, analiz i zespołowej pracy. Co więcej, to już kolejny triumf Akademickiego Klubu Lotniczego – zaledwie miesiąc wcześniej zajęli cztery miejsca na podium w siostrzanej edycji zawodów SAE Aero Design West.