Moda jako forma walki z opresją – MET Gala i czarny dandyzm

Moda jako forma walki z opresją – MET Gala i czarny dandyzm

Modowe Oscary w tym roku w świetnej formie. MET Gala, czyli najważniejsze modowe wydarzenie roku, już za nami. W nocy 5 maja mogliśmy oglądać rozpoczęcie gali pod hasłem: „Superfine: Tailoring Black Style” — ale co to właściwie oznacza?

Czy znane jest Wam pojęcie czarnego dandyzmu? Polega on na tym, że ciemnoskóre osoby ubierają się w elegancki sposób po to, by wyrazić swój opór względem uprzedzeń rasowych. Jest to sposób wyrażenia tożsamości, godności i niezależności. Zjawisko to wywodzi się z czasów kolonialnych jako odpowiedź na rasizm oraz wykluczenie osób czarnoskórych. To nie tylko moda, ale również gest polityczny i kulturowy.

Tegoroczna MET Gala oddała hołd ciemnoskórym projektantom, stylistom i ikonom mody. Wydarzenie to zwróciło uwagę na moment, w którym moda staje się narzędziem walki z opresją i odpowiedzią na problemy społeczne. Jest to mile widziana refleksja po ostatnich latach, kiedy zarzucano organizatorom MET Gali zwracanie się wyłącznie ku elitom.

Posłuchajcie, jak Zuza Dudek oraz Agata Stankowska analizują tegoroczny temat MET Gali oraz omawiają kreacje poszczególnych artystów, sprawdzając, czy podołali idei stojącej za wydarzeniem:

 

Tekst: Agata Stankowska, red. Aurelia Serdiukow

zdjęcie: Getty Images