Nia Archives – Gud Gudbyez

Pojawiła się nagle, zachwyciła neo-soulowym głosem i brzmieniem wydartym rodem z londyńskich podwórek lat dziewięćdziesiątych. Nia Archives szturmem podbija brytyjską scenę, zgłaszając swoją kandydaturę na nową queen muzyki jungle.

Jej jamajskie korzenie oraz wybrana estetyka pozwalają sądzić, że soundsystem culture, dub i muzyka reggae nie stanowią dla niej żadnych tajemnic. Podkreśla to marcowy longplay Forbidden Feelingz, który w spójną całość spaja jungle, reggae, soul, R&B oraz muzykę pop. Nia o swoim stylu mówi future classic. W tym wypadku dobrym skojarzeniem będzie odwołanie się do Future Retro, junglowego labelu jednego z największych dzisiejszej sceny, Tima Reapera. W jednym i drugim wypadku mówimy o analogicznym korzeniach, inspiracjach i przede wszystkim – brzmieniu.

Reprezentantka brytyjskiej sceny została wyciągnięta z podziemia i kultury DIY za sprawą inicjatywy EQ50. Projektu, stworzonego przez kobiety drum and bass’owego świata, które zjednoczone przeciwstawiły się nierównością na scenie tego gatunku, wspierając, uświadamiając i promując aktywne kobiety drum and bassu.

Wymownym elementem wydawnictwa jest również jego perfekcyjna okładka. Stanowi wizualną oraz ideologiczną esencję brzmienia, które odnajdziemy na płycie. Znajdziemy tam smiley, pierwszy symbol brytyjskiej kultury rave. Kultowe hasło junglist movement. Untrue Buriala. Dwie kobiece ikony połamanych brzmień, współzałożycielki wytwórni Metalheadz, DJ Storm i Kemistry, a także fotografie, które w znaczący sposób uwydatniają znaczenie terminu roots.

Kamil Winiarz