O uprzedzeniach

O uprzedzeniach
Zakorzenione w dziejach ludzkości od zamierzchłych czasów. Świadomie i cynicznie wykorzystywane do utrzymania władzy i dzielenia ludzi. Czasami widoczne na pierwszy rzut oka; czasami ukryte, hodowane głęboko pod okryciem nieświadomości. Towarzyszą nam na co dzień, a ich zwalczanie wcale nie jest takie proste jakby mogło się nam wydawać. Uprzedzenia.

 

Czym są z perspektywy badań nad kulturą? Kiedy stają się niebezpieczne? Czy w Polsce doszło już do procesu instytucjonalizacji i instrumentalizacji uprzedzeń? Na te pytania odpowiada nam kulturoznawca i historyk idei – dr Piotr Jakub Fereński z Instytutu Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego.

O problemie dyskryminacji na wrocławskich uczelniach i o tym co powinien zrobić student, który boryka się z nierównym traktowaniem, rozmawiamy z dr hab. Karoliną Jaklewicz – wykładowczynią Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, która od października tego roku przejęła również funkcję Pełnomocniczki rektora ds. przeciwdziałania dyskryminacji.

Sara Alexandre razem ze swoimi koleżankami zorganizowała głośny protest przeciwko rasizmowi – Don’t call me Murzyn. W naszej rozmowie opowiada o licznych uprzedzeniach dotyczących osób czarnoskórych, mieszkających w Polsce oraz o tym dlaczego słowo murzyn jest słowem obraźliwym i czemu tak trudno przekonać niektórych Polaków o jego pejoratywnym nacechowaniu.

Na sam koniec wenezuelska para – Swann i Cleyver Rodriguez, którzy od kilku lat mieszkają we Wrocławiu. Z powodu złej sytuacji politycznej i ekonomicznej musieli opuścić swój kraj. Oboje postanowili podzielić się swoimi odczuciami i doświadczeniami z jakimi mają styczność w Polsce. Czy Wrocław jest wielokulturowym miastem otwartym na ludzi przybywających zza oceanu?

Klara Zimna