Odra 1997. Powódź tysiąclecia po 25 latach.

Odra 1997. Powódź tysiąclecia po 25 latach.
Historia do usłyszenia. Odra 1997 to wspólny projekt Akademickiego Radia LUZ i Centrum Historii Zajezdnia przybliżający wydarzenia sprzed 25 lat, kiedy to Wrocław, ale też reszta Polski i część Europy zmagały się ze skutkami jednej z największych powodzi, które nawiedziły ten teren w ostatniej historii.

 

W ośmiu odcinkach przybliżymy różnorodne punkty widzenia, o których należy pamiętać gdy wspomina się o powodzi tysiąclecia. Porozmawiamy ze świadkami tamtych wydarzeń; ekspertami objaśniającymi przyczyny, które wywołały ten wielki żywioł; z bohaterami akcji ratunkowych; jak i obserwatorami rzeczywistości, którzy spróbują ustalić dlaczego i jak bardzo pamięć o przełomie lipca 1997 roku, żyje tak mocno w świadomości wrocławian. Odcinki można usłyszeć premierowo na antenie Akademickiego Radia LUZ w niedziele o godzinie 10:00.

Powódź w 1997 roku nawiedziła nie tylko Polskę, ale także Niemcy, Czechy, Słowację oraz Austrię. Została nazwana powodzią tysiąclecia i zapisała się na kartach historii. Aby móc mówić o tych wydarzeniach w kontekście miasta Wrocławia, należy jednak dokładnie przyjrzeć się samej Odrze, czym się charakteryzuje i jaką jest rzeką. O tym rozmawia Karolina Frydel z dr hab. Markiem Kasprzakiem z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Powódź sparaliżowała życie w mieście, powodując strach i chaos. W celu zapanowania nad zaistniałą sytuacją powoływano Komitety Przeciwpowodziowe, które stawiały czoła tej wielkiej wodzie. Jak powstawał taki komitet? Co należało do zadań członków? Z czym wiązała się ich praca? O tym, z Wojciechem Adamskim, który 25 lat temu był szefem straży pożarnej, a obecnie jest szefem Centrum Zarządzania Kryzysowego, porozmawiał Michał Trojanowski.

Odra niemal od zawsze była ważnym szlakiem komunikacyjnym łączącym różne miasta oraz państwa. Z tego też powodu niezwykle prężnie działa związana z rzeką żegluga śródlądowa, dla której wielkie wyzwanie stanowiła powódź z 1997 roku. Czy pracownicy żeglugi byli na to przygotowani? Jakie konsekwencje dla żeglugi miała powódź? To główne pytania, które padły podczas dyskusji Klaudiusza Bogumiła z dr. Janem Pysiem, dyrektorem Urzędu Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu, autorem książki „Odra-rzecz o żegludze i polityce”

Powódź dotknęła wiele wrocławskich osiedli między innymi: Kowale, Kozanów, Księże Małe, Księże Wielkie czy Szczepin. Miasto zostało całkowicie sparaliżowane, a wraz z nim życie jego mieszkańców. Brak dostępu do wody, elektryczności czy transportu miejskiego stał się codziennością. Jak wyglądało codzienne życie podczas walki z żywiołem wody? O tym i nie tylko z Grzegorzem Czekańskim i Patrykiem Hałaczkiewiczem rozmawia Michał Trojanowski.