Peter Gay "Freud. Życie na miarę epoki" (Natalia Jakusiewicz)

Peter Gay "Freud. Życie na miarę epoki" (Natalia Jakusiewicz)

Peter Gay "Freud. Życie na miarę epoki"

Zysk i Spółka    

Natalia Jakusiewicz

 

         

Freud-Zycie-na-miare-epoki_Peter-Gay,Liczba książek napisanych na temat Zygmunta Freuda kilkukrotnie przekracza ilość dzieł, które on sam stworzył.  Świadczy to o niesłabnącym zainteresowaniu jego osobą. Przystępując do czytania kolejnego opracowania, obawiałam się, czy nie za dużo znajdę w nim nudnych treści historyczno-biograficznych, szczegółowych opisów miejsc, czy zbyt wielu dat. Te wszystkie informacje zostały jednak podane w bardzo przyjemny sposób.

           

Książka Petera Gaya pokazuje kolejne etapy powstawania psychoanalizy oraz życie Freuda przed i po jej stworzeniu. Przeczytamy o pierwszych praktykach lekarskich czy pacjentach, których przypadki i opowieści są nieraz zdumiewające.  Autor nie poświęca dzieciństwu bohatera wiele miejsca, co dla mnie jest atutem. Bardziej ciekawi mnie bowiem ten okres życia Freuda, gdy zaczęło klarować się jego zainteresowanie ludzkim umysłem.

             

Czytelnik ma możliwość poznać Wiedeń, po którym stąpał twórca psychoanalizy. Dzięki temu może dowiedzieć się, jak wyglądała sytuacja Żydów, a więc także Freuda, w tamtym miejscu i czasie. Do 1867 roku zlikwidowano większość praw dyskryminujących ten naród, jednak sytuacja z biegiem czasu się pogarszała. W książce znajdziemy wiele podobnych historycznych faktów. Na tym tle poznajemy Freuda skupionego na pracy, a jednocześnie potrafiącego pogodzić ją z życiem rodzinnym. Dzieciństwo, psychoanaliza, wypowiedzi autora „Objaśnienia marzeń sennych” – to wszystko tworzy wytrawną potrawę, która mimo wielu składników, okazuje się być lekkostrawna.

           

Z każdym rozdziałem poznajemy nowe oblicze psychoanalizy, najważniejszego "dziecka" Freuda. Psychoanaliza pokazywana jest jako sukces, ale i utrapienie. Prześledzimy, w jaki sposób rozwijała się kariera młodego naukowca, jak zmagał się z brakiem pieniędzy i wychowywaniem dzieci. Bardzo cenne jest zapoznanie czytelnika z podstawowymi pojęciami psychoanalizy takimi jak wyparcie, przesunięcie czy przejęzyczenia. Dla niektórych będzie to tylko przypomnienie, dla mnie jednak kilka pojęć, np. romans rodzinny, nie było znanych.

           

Ta szczegółowo napisana książka może być zachętą do rozszerzenia znajomości literatury o Freudzie.  Może też na tyle zaspokoić ciekawość, że inne pozycje będą wydawać się czytelnikowi niepotrzebne. U mnie odczucie oscyluje pomiędzy jednym a drugim. Ta biografia dała mi spójny obraz człowieka, który kochał swoją dziedzinę, a jednocześnie przysparzała mu ona cierpień. W książce znajdziemy wiele anegdot, cytatów z korespondencji, czy też zdjęć z rodzinnego albumu Freuda. Ta różnorodność sprawia, że książka ma walory edukacyjne, ale też rozrywkowe; teorie naukowe przeplatają się bowiem z codziennym życiem. Dla pasjonatów Freuda i jego prac, może być to doskonałe vademecum, dla innych wciągająca biografia mistrza.