Pierwszy komputer kwantowy na PWR. Wydarzenie na skalę krajową

22-23 maja 2025 odbywa się konferencja naukowa z okazji 30-lecia WCSS. Podczas wydarzenia uruchomiono dwa komputery: Superkomputer Lem oraz pierwszy w Europie Środkowo Wschodniej komputer kwantowy wykorzystujący technologię kubitów nadprzewodzących w niskiej temperaturze Odra 5. Rozmawialiśmy z przedstawicielami uczelni o tym, jak działa komputer kwantowy oraz jakie możliwości przyniesie zarówno pracownikom, jak i studentom.
Komputer kwantowy Odra 5 został opracowany przez firmę IQM Quantum Computers, światowego lidera w dziedzinie nadprzewodzących komputerów kwantowych. Jest to nowinka nie tylko na skalę regionu, ale i całego kraju. Komputer waży 1,5 tony i ma 3 metry wysokości. Najbardziej imponującym parametrem jest jednak temperatura pracy: 273,14°C poniżej zera.
Z najnowszego zakupu uczelni skorzystają nie tylko pracownicy. Politechnika przewidziała możliwość pracy z komputerem kwantowym również dla studentów. Aktualnie na uczelni działa koło naukowe specjalizujące się w informatyce kwantowej. W najbliższych latach możemy spodziewać się też dedykowanych zajęć dla studentów informatyki, a nawet całego kierunku!
„Z punktu widzenia naszego wydziału to wspaniała rzecz, ponieważ otwiera nowe możliwości badawcze, a w przyszłości rozważamy również uruchomienie specjalnego kierunku poświęconego informatyce kwantowej. Powstało już nowe koło naukowe związane z kwestią obliczeń kwantowych, a jego utworzenie spotkało się z ogromnym zainteresowaniem ze strony studentów. Mamy niepowtarzalną okazję znalezienia się w awangardzie jeśli chodzi o badania i naukę w tym zakresie i mam nadzieję, że to wykorzystamy” – podkreślił prof. Andrzej Kucharski, dziekan Wydziału Informatyki i Telekomunikacji Politechniki Wrocławskiej.
Całe wydarzenie politechnika zorganizowała z dużym rozmachem. WCSS połączył uruchomienie komputerów z dwudniową konferencją naukową, na której poruszane były między innymi tematy rozwoju AI oraz informatyki kwantowej. Na miejscu rozmawialiśmy z wicedyrektorem WCSS dr. inż. Mateuszem Tykierko, dziekanem Politechniki Wrocławskiej prof. Tadeuszem Więckowskim oraz prof. dr hab. Wojciechem Bożejko.