Planetarium we Wrocławiu? To plany Uniwersytetu Wrocławskiego
W Polsce działa 21 stacjonarnych planetariów. Najstarsze z nich, Planetarium i Obserwatorium im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie otwarto w 1955 roku. Ostatnie tego rodzaju obiekty powstały w naszym kraju w 2011 roku. Czy niebawem stolica Dolnego Śląska będzie mogła pochwalić się własną pełnowymiarową przestrzenią pokazową?
Sprawa budowy uniwersyteckiego Planetarium sięga lat 70. ubiegłego wieku. Koszt jego powstania, wyliczony przez Polską Akademię Nauk, szacowany jest na pięć do ośmiu milionów złotych. Pieniądze, jak się okazuje, są tu sprawą kluczową. Uniwersytet Wrocławski, oprócz funduszy, ma już wszystko: od planów po działkę przygotowaną pod budowę.
Od niemal dekady uczelnia dysponuje miniaturową wersją takiej placówki. W maju 2009 roku w Instytucie Astronomicznym Uniwersytetu Wrocławskiego działalność rozpoczęła Pracownia Dydaktyki i Popularyzacji Astronomii „Planetarium”. Jej zadaniem jest promować wiedzę o kosmosie przy pomocy technik multimedialnych, dzięki cyfrowemu planetarium. Urządzenie wyświetla komputerowe obrazy nieba na półsferycznym ekranie, działając jak miniaturowa wersja placówki, o której budowę apelują naukowcy.
Chcąc dowiedzieć się więcej o historii związanej z planami stworzenia planetarium we Wrocławiu oraz tego, jak miałby wyglądać taki obiekt, co znalazłoby się wewnątrz budynku i gdzie mógłby stanąć, sięgnęliśmy do samego źródła – prof. Pawła Rudawego z Instytutu Astronomicznego UWr. Rozmawiał Jędrzej Jazgar.