Podejmij Wolny Wybór

Podejmij Wolny Wybór
Wolny Wybór od lat na naszej antenie oznaczał cykl muzycznych audycji, w których redaktorzy i selektorzy bez żadnych ograniczeń i w zasadzie żadnych wytycznych, mogli wedle swojego widzimisię wypełnić godzinę tym, co uważali za stosowne. Jednak w tym tygodniu słowo wybór, zwłaszcza używane w liczbie mnogiej, ma zupełnie inną, dość jednoznaczną wymowę. Nie będziemy z tym rywalizować między innymi dlatego, że chcemy aby twój niedzielny wybór też był pozbawiony ograniczeń i kierowany własnym widzimisię. Żeby również był wolny.

 

Nie będziemy snuć tez na temat tego, czy wybory dokonane w niedzielę będą najważniejsze, bo nie do nas należy wartościowanie. Nie chcemy też sugerować, która kratka bardziej zasługuje na twoje co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki. Możemy jedynie zdobyć się na bezczelność cichego życzenia, żeby twój nadchodzący wybór po prostu był. Może jeszcze żeby był świadomy. A co tam! Zuchwale powiemy: przemyślany. Ale jeśli wolisz, to wcale nie musi taki być. Na tym polega wolność.

Jeśli jednak chcesz skorzystać ze swojej wolności do świadomego podejmowania decyzji, będzie nam bardziej niż miło służyć w tym względzie radą. Może nie w zakresie wyboru z całego wachlarza list i nazwisk umieszczonych na karcie – nie śmielibyśmy rywalizować z metodycznie sporządzonymi rzetelnymi testami przyporządkowującymi zestaw twoich poglądów do najbardziej zbliżonego komitetu wyborczego: w wersji krótkiej możesz wypełnić Latarnik Wyborczy sporządzony przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, a w wersji nieco dłuższej: Barometr Wyborczy autorstwa zespołu myPolitics we współpracy z AdPersonam.

Na swoje barki weźmiemy rozwikłanie różnorodnych zagwozdek, które mogą wprowadzić niepewność w podejmowany przez ciebie wybór. Od poniedziałku aż do piątku (wszak jak większość nie możemy się doczekać ciszy) będziemy publikować rozmowy na temat konkretnych zagadnień powiązanych z wolnością i z nadchodzącym wyborem.

***

 

Poniedziałek to czas na spojrzenie wprost na to co zastaniemy w lokalu w niedzielę. Po raz pierwszy wybory niczym dwie linie w kratce przetną się z referendum. Na temat rozmawiamy z prof. Anną Pacześniak z Zakładu Europejskich Procesów Politycznych UWr. W jakich okolicznościach społeczeństwo proszone jest o zabranie głosu w ogólnokrajowym referendum, co może okazać się tańszą alternatywą do badania opinii publicznej, jakiego charakteru nabiera nadchodzące referendum i jak wyrazić swoje zdanie w tym temacie, przekonasz się w rozmowie Krystiana Piątka.

 

***

We wtorek pochylamy się nad akcjami profrekwencyjnymi, które w tym roku, bardziej niż zazwyczaj adresowane są w konkretną grupę społeczną – kobiety. Edukacyjna, apolityczna i z zaangażowaniem osób działających pro bono: taka jest kampania „Kobiety na wybory”, która ma zmobilizować Polki do udziału w nadchodzących wyborach. Bez względu na status społeczny, wiek czy upodobania polityczne. Inicjatorki kampanii podjęły się pracy po godzinach, angażując ambasadorki i ambasadorów, artystki, organizując challenge w mediach społecznościowych i wychodząc na spotkania z niezdecydowanymi obywatelkami. Jak taka kampania wygląda od podszewki? Co najbardziej zaskakuje? I czy liczba 15 mln kobiet na 15 października jest realna? Przekonacie się w rozmowie Martyny Dziakowicz z Olgą Adamkiewicz – szefową komunikacji tej kampanii.

 

***

W środę bierzemy pod lupę dokładne znaczenie słów. Emocje rozbudzają nie tylko nadchodzące wybory, ale również towarzyszące im referendum i język, którego używa się w formułowaniu pytań. Alicja Serafin rozkłada na czynniki pierwsze jedno z pytań referendalnych: „Czy popierasz przyjęcie nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?”. W jaki sposób język kształtuje naszą rzeczywistość? Co powinno zapalać w nas czerwoną lampkę w kontekście migracji i uchodźstwa? Jak na sprawę patrzy Grupa Granica? O tym opowiada Bartosz Rumieńczyk.

 

***

W czwartek bierzemy na tapet, jeden z najgorętszych tematów tegorocznej kampanii – bezpieczeństwo. Jednym z tematów wiodących jest kierunek, w którym powinna rozwijać się polska obronność. Jakie pomysły mają na ten temat poszczególne ugrupowania polityczne? Czy w dobie niepewności na arenie międzynarodowej jest możliwe porozumienie ponad politycznymi podziałami? O pomyśle powszechnej służby wojskowej, wielkości armii, jej finansowaniu oraz innych wyzwaniach stojących przed zwycięzcami wyborów opowiada Adam Kabański.

 

Mimo wszystko szanujemy twoją wolność. Nie powiemy ci jak masz głosować. Znaczy, jeżeli chcesz to zrobić poprawnie, to wystarczą jakiekolwiek dwie linie przecinające się jakkolwiek w obrębie kratki.

Taki mały głos jak twój też jest ważny.