Poezja migana w Muzeum Pana Tadeusza

Poezja migana w Muzeum Pana Tadeusza

Trwa pierwsza edycja Festiwalu Tradycji Literackich, w ramach którego zorganizowany zostanie weekend z „poezją miganą”. Uczestnicy będą mieli okazję dowiedzieć się, czym właściwie jest ten sposób wyrazu, w jaki sposób powstaje i jak go odbierać. 

W trakcie trzech dni, w Muzeum Pana Tadeusza będą miały miejsce wydarzenia przybliżające wygląd poezji miganej, ale także jej tłumaczenie, poszukiwanie rymów, gry słów czy wykorzystywanych skojarzeń. Prowadzący zwrócą uwagę na takie aspekty, jak rytm migania, kształt dłoni, a nawet wykorzystanie przestrzeni. Ponadto każdy z uczestników będzie mógł sam nauczyć się podstawowych technik konstruowania wypowiedzi poetyckich, w tym pracy z mimiką twarzy i układów choreograficznych. Stworzone podczas warsztatów wiersze, związane z tematem „milczenie poety”, zostaną następnie zaprezentowane. 

Na spotkania zaproszone są zarówno osoby Głuche, jak i słyszące otwarte na wiedzę i umiejętnością związane z językiem migowym. Przy okazji wydarzeń odbędzie się również premiera przekładu wierszy Adama Mickiewicza i Tadeusza Różewicza na Polski Język Migowy.

Wykłądy i warsztaty będą odbywać się między 3 a 5 listopada w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu. Szczegółowy harmonogram i informacje dodatkowe znajdują się na stronie www.ftl.ossolineum.pl/program/poezja-migana.