POLYTECHNICA NOVA – wywiady z laureatami pierwszego etapu konkursu

POLYTECHNICA NOVA – wywiady z laureatami pierwszego etapu konkursu
Siódmego kwietnia wystartował drugi etap trzeciej edycji konkursu Polytechnica Nova na Politechnice Wrocławskiej. Wraz z nim ruszył nasz cykl rozmów z przedstawicielami zakwalifikowanych wniosków na antenie Akademickiego Radia Luz. Głosowanie już 12-18.05!

 

 

dr inż. Wojciech Wodo

W pierwszym odcinku dr inż. Wojciech Wodo – lider projektu Centralnego Repozytorium Instytucjonalnego Wiedzy i Danych Badawczych Politechniki Wrocławskiej – opowiedział Uli Kokot i Pawłowi Chlastaczowi, dlaczego warto wesprzeć akurat ten pomysł oraz jakie korzyści dla nas przyniesie urzeczywistnienie wizji jego zespołu. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

 

Jarosław Sowizdraniuk

Ratownik medyczny i nauczyciel akademicki na Wydziale Medycznym PWr. Propozycja tego projektu to nic innego, jak sprawa z życia wzięta. Jarosław Sowizdraniuk wykorzystał swoje umiejętności, nie tylko po to, żeby uczyć, lecz także do poprawy bezpieczeństwa społeczności akademickiej. W jaki sposób? Posłuchaj rozmowy Klary Klin prosto z anteny Radia LUZ:

 

dr inż. Magdalena Wojtas

Wydział Chemiczny Politechniki Wrocławskiej reprezentuje projekt dr inż. M. Wojtas. „Rodzice do nauki. Program wspierający rodziców małych dzieci w powrocie do pracy naukowej” to kolejna propozycja dostosowana do społeczności akademickiej i pracowników naukowych. Program wspiera balans między życiem prywatnym i karierą naukową:

 

dr hab. inż. Aleksandra Kawala-Sterniuk

Liderka projektu – CEREBRAINIRS (Cerebrovascular AI-based Neurovascular Imaging using fNIRS) opowiada Dominice Tatuch i Juliannie Kaszewskiej, dlaczego warto oddać głos na ten projekt i jakie korzyści może przynieść społeczności akademickiej, nastawionej na rozwój i zaawansowanie technologiczne:

 

mgr inż. Bartłomiej Dziewoński

Inwestycja w Laboratorium Dynamiki Zderzeń Statków Powietrznych i Kosmicznych na uczelni, która dotychczas nie dysponowała takim wyposażeniem, stanowiłaby znaczący krok naprzód w rozwoju potencjału badawczego. O pomyśle, który znalazł się wśród finalistów w kategorii Badania i Potencjał Naukowy – opowiedział Uli Kokot i Pawłowi Chlastaczowi – mgr inż. Bartłomiej Dziewoński, lider projektu:

 

mgr Karolina Fila-Pawłowska

Psycholożka kliniczna opowiada nam o projekcie MIESZKO – czyli Chatbocie AI, który powstaje we współpracy Katedry Neuronauk Klinicznych z Katedrą AI Wydziału Informatyki. Ma to być narzędzie dostępne dla całej społeczności akademickiej, które w formie dialogu przedstawi nam rzetelne, sprawdzone i poprawne naukowo informacje na temat tego, jaki rodzaj pomocy będzie dla nas najlepszy, jakie techniki i strategie radzenia sobie możemy zastosować na podstawie opisanych problemów:

 

mgr Kamila Miłek-Górnicka

Mgr Miłek-Górnicka z Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii ma na celu realizację Projektu „PoliMedia”, czyli centrum popularyzacji nauki za sprawą profesjonalnych filmów i materiałów multimedialnych. Celem projektu jest zwiększenie świadomości społecznej na temat badań naukowych prowadzonych w Politechnice Wrocławskiej. Dodatkowo pomysłodawczyni chce zachęcić młodych ludzi do przejścia drugiego etapu akademickiego wykształcenia. Licencjat jest w porządku, ale magister?

 

Ilona Malinowska i dr hab. inż. Piotr Bródka

Połączone, w dwuosobowy zespół, projekty mają na celu montaż dystrybutorów z wodą pitną dla całej społeczności Politechniki Wrocławskiej. Pomysłodawcy twierdzą, że niejednokrotnie byli świadkami sytuacji, w których zabrakło dostępu do podstawowej potrzeby. Z ich doświadczenia w międzynarodowych instytucjach akademickich wiadomo, że woda przypływa do społeczności z każdego zakątka wspólnych korytarzy. Warto zadbać także o nasze nawodnienie, a tym samym o koncentrację i wydolność. Na stronie głównej konkursu możesz zasugerować twórcom lokalizacje dystrybutorów!

 

dr inż. Monika Magdziak-Tokłowicz

Move PWr, czyli jak wykorzystać sportowe przestrzenie Politechniki Wrocławskiej. Uczelnia ma do dyspozycji wspaniałe tereny i materiały, by bardziej rozwinąć kulturę sportową. Liderka projektu opowiedziała w naszej audycji o tym, jak zagospodarować częściowo zapomniane miejsca lub niewykorzystany dotychczas sprzęt. Rozmawiała Klara Zimna i Maksymilian Gałuszka.

 

dr. inż. Ewa Szczepankiewicz, rzecznik patentowy PWr Piotr Otręba

„Nie taki patent straszny” to projekt, którego celem jest rozpowszechnienie wiedzy o szeroko rozumianej własności intelektualnej. W szczególności skupia się na formach jej zabezpieczeniach, takich jak m.in. wynalazek, wzór użytkowy, wzór przemysłowy, znak towarowy.

 

dr inż Marcin Wdowikowski i Oliwia Ratajczak

Projekt Odra Tech – Przystań Viadrusa, zakłada stworzenie stacji edukacyjno-hydrologicznej, która będzie informowała nas na bieżąco o stanach, zanieczyszczeniach i parametrach, jak np. temperatura, Odry. Ma to być otwarcie rzeki na kolejne prace studentów PWr.

 

 

dr hab. inż. Justyna Górniak-Zimroz, dr Magdalena Worsa-Kozak

Projekt Dolnośląskie Centrum Edukacji Surowcowej ” (..) ma dwie ścieżki, jedna zewnętrzna edukacyjna, która jest otwarta, dostępna w zasadzie dla każdego, kto przechodzi obok Geocentrum po drugiej stronie Odry. Tam jest potencjał, jeśli chodzi o odwiedzających, bo 1000 dzieci młodzieży każdego dnia wędruje obok naszych budynków”- posłuchaj ostatniej rozmowy w ramach cyklu konkursowego Polytechnica Nova.