Poznaj historię "ludzi ze znakiem P"

Poznaj historię "ludzi ze znakiem P"

O ich losach dziś pamięta niewielu wrocławian. Stolica Dolnego Śląska była dla nich miejscem ze słania, a oni sami znaleźli się na marginesie społeczeństwa. Kim są świadkowie największych zmian, które dotknęły nasze miasto pod koniec II Wojny Światowej?

W sieci dostępna jest już witryna poświęcona pamięci związanej z "ludźmi ze znakiem P". Tak określało się kiedyś pracowników przymusowych żyjących w Breslau w latach od 1939 do 1945 (nazwa wzięła się z przymusowej naszywki z literą P (niem. Polen), którą pracownicy musieli nosić na ubraniu). Twórcy witryny chcą w jej ramach porządkować informacje o przymusowych pracownikach z terenów Breslau oraz promować wiedzę o ich historii.

Jest to drugi i ostatni etap projektu Fundacji na Rzecz Studiów Europejskich. W zeszłym roku powstał film dokumentalny, składający się z wywiadów z członkami Wrocławskiego Klubu Ludzi ze Znakiem P, oraz scenariusz lekcji dla nauczycieli historii szkół ponadgimnazjalnych. Więcej o stronie opowiedział nam jeden z realizatorów projektu – Sebastian Górski.