Posłuchaj: Co z tą Odrą?

Posłuchaj: Co z tą Odrą?
Przez ostatnie tygodnie Odra była odmieniana przez wszystkie przypadki znane w języku polskim. Nie jest to częste zdarzenie, gdy druga najdłuższa rzeka w Polsce jest na ustach wszystkich w kraju i Europie, więc tym bardziej smutno, gdy towarzyszą jej słowa: zatruta, katastrofa ekologiczna czy minister klimatu. Co z tą Odrą? Co na tę chwilę wiemy i dlaczego tak mało?

 

Mija niespełna miesiąc odkąd po raz pierwszy zauważono, że z Odrą dzieje się coś niepokojącego, jednak od tego czasu pytań związanych z katastrofą ekologiczną na Odrze przybywa, podczas gdy odpowiedzi jest tyle samo, czyli niewiele. Zaczęło się od śniętych ryb w okolicach Oławy końcówką lipca, po jakimś czasie na początku sierpnia dotarły do Wrocławia. Chwilę później o problemie mówili wszyscy poza rządzącymi, ale na tę chwilę już zdążyli nadrobić zaległości. Cała sytuacja już dobrą chwilę powinna być poza medialnym obiegiem, gdyby nie fakt, że dalej nie wiadomo co się stało.

Hipotez od samego początku było wiele, a z każdym kolejnym dniem pojawiały się nowe. Niejednokrotnie wewnętrznie sprzecznie. Jednego dnia uważano, że stężenie tlenu w Odrze było ponad normę, drugiego wydawano dementi, że jednak jest przyducha i tlenu jest za mało. Miała być rtęć w wodzie, nie było rtęci; zbyt duże zasolenie, brak zasolenia. Doniesień na ten temat było i jest sporo, ale potwierdzonych informacji jest jak na lekarstwo. Na tę chwilę wiadomo jedynie, że martwe ryby wyławiane są z rzeki tonami oraz to, że sytuacja i stan delikatnego ekosystemu Odry jest bardzo poważny.

Na alarm zaczęli bić ekolodzy oraz inni aktywiści społeczni, na przykład podczas protestu Wrocławskiej Koalicji Ochrony Klimatu, który odbył się przy Urzędzie Wojewódzkim w miniony piątek, 19 sierpnia.

 

Z kolei na naszej antenie prof. Renata Krzyżyńska z Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej, tak komentowała wydarzenia na Odrze:

 

Martyna Dziakowicz porozmawiała także z dr. hab. Janem Kotuszem, prof. UWr, ichtiologiem i dyrektorem Muzeum Przyrodniczego UWr. Padły pytania o rzeczne dziedzictwo i ekosystem Odry, wyjątkowe rybie gatunki znajdujące się w niej oraz o wyzwania zarybiania i hydrotechniczną wizję dotyczącą drugą największą rzekę w Polsce

 

Prof. Katarzyna Chojnacka z Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej, w rozmowie z Martyną Dziakowicz, wyjaśnia m.in. w jaki sposób bada się próbki pobrane z Odry, które zanieczyszczenia rzeczne uznajemy za nietypowe a które za absolutnie toksyczne, jak przyglądać się rzecznym osadom i regulować działalność zakładów przemysłowych oddziałujących bezpośrednio na środowisko naturalne w Polsce.

 

 

Nic nie wskazuje na to, aby ten kryzys został w nadchodzących dniach rozwiązany, więc my będziemy kontynuować nasze pytania do ekspertów, którzy będą w stanie rozwiać przynajmniej część mitów związanych z zatrutą Odrą. Wysłuchać będzie ich można w naszym cyklu Włącz Wrocław oraz na naszej stronie, dokładnie tutaj.