Posłuchaj: Ludzie Wrocławia

Posłuchaj: Ludzie Wrocławia
Pasjonaci, którzy tworzą klimat miasta. Naszego miasta. Bohaterki i bohaterowie lokalności zagoszczą w naszym nowym cyklu, który swój początek wziął z akcji Stowarzyszenia Młody Dolny Śląsk.

 

Naszą serię rozmów otwiera przewodniczka Grażyna Piotrowicz. Rozmawiamy z nią między innymi o najlepszych miejscówkach Dolnego Śląska na wakacyjny wypoczynek. Będzie też o tajemniczych miejscach Wrocławia, których obejrzenie dla turystów to absolutne MUST SEE. Pojawi się też story o pielgrzymie Olivierze Pieczonce, który od dekady, bez pieniędzy, przemierza Europę. Dlaczego? Sami posłuchajcie. Rozmawiał Michał Sałkowski.

Piotr Kądziela to drugi gość z serii Ludzie Wrocławia. Człowiek Renesansu, który zjechał Azję i jak mało kto połączył pasję z życiem zawodowym. Jak Tajlandia się zmienia? Dlaczego Tajowie zawsze są uśmiechnięci? O tym, jakie zwyczaje panują na Tajlandii i Sri Lance dowiecie się właśnie od niego w rozmowie z Janem Wysockim.

Do Ludzi Wrocławia niewątpliwie należy także bohater naszej trzeciej odsłony cyklu: Leszek Dębski – założyciel “Księgarni Pachnącej” od trzydziestu lat wpisanej w panoramę ulicy Wita Stwosza. Pachnie tam tym co najlepsze – przyprawami z całego świata i książkami. W rozmowie usłyszycie o historii założenia oraz rodzinnym charakterze tego miejsca i ludziach z pasją, którzy tworzą tę nietypową księgarnię.

Łukasz Solarski, pomysłodawca Turkusowych Śniadań, promujący ideę Turkusowych Organizacji, czyli firm, które… same się zarządzają. Firm, gdzie hierarchia i podwładni znikają całkowicie, odpowiedzialność ponosi każdy, a od stanowisk ważniejsze są wykonywane zadania. Czy taki schemat działania można przeszczepić na polski grunt, do niemal każdej organizacji? Rozmawia Jan Wysocki

Maja Żak, czyli instagramowa Pani z Warzywniaka to kolejna nietuzinkowa postać w naszym cyklu rozmów LUDZIE WROCŁAWIA. Bohaterka, która rzuciła korpopracę i zajęła się rodzinnym biznesem – małym warzywniakiem, który przed czterdziestu laty uruchomił jej ojciec. A jednocześnie – edukuje mieszkańców na temat dobrego jedzenia. Jak prowadzi się taką rodzinną działalność, jakie warzywa i owoce są obecnie na topie, co ją skłoniło do tak wielkiej życiowej metamorfozy. Między innymi tego dowiecie się z rozmowy Idy Górskiej.

Jacek Jackowiak był kolejnym gościem w naszym cyklu. Filozof, fotograf oraz biegacz. Założyciel i prezes stowarzyszenia PRO RUN Wrocław, które zajmuje się trenowaniem biegaczy i organizowaniem imprez sportowych. Rozmawia Michał Sałkowski.

Michał Nowaliński swoją przygodę z wyciskaniem zaczynał, ćwicząc w piwnicy. Konkretnie przy ulicy Orzeszkowej we Wrocławiu. Jest mistrzem Polski roku 2018 i srebrnym medalistą z Pucharu Europy na Białorusi. Reprezentował nasz kraj na Mistrzostwach Świata w Japonii. W kolejnej odsłonie naszego cyklu rozmawiała Klara Zimna.

Fundacja „Dbamy o Młodych” istnieje już ponad 5 lat i pomaga dzieciom z domów dziecka oraz aktywizuje młodzież usamodzielniającej się. Głównie o niej, w kolejnym wydaniu LUDZI WROCŁAWIA opowiedziała w rozmowie z Klarą Zimną, jej działaczka Marcela Zielińska.

Kolejnym gościem w cyklu LUDZIE WROCŁAWIA jest Dawid Jerzyk, student Akademii Wychowania Fizycznego, którego ulubionym sposobem spędzenia czasu jest podróżowanie, w dodatku – autostopem. O szczegółach opowiedział Jagodzie Olczyk

W cyklu „Ludzie Wrocławia” gościem Justyny Rudnickiej był Kazimierz Szepiela, społecznik, działacz NGO we Wrocławiu od blisko dwudziestu lat. Koordynator projektu „Mikrogranty NGO” oraz członek zarządu fundacji „Umbrella”.

Wielokrotny medalista Mistrzostw Polski oraz Pucharów Europy we wszystkich grupach wiekowych. Wicemistrz Polski juniorów i seniorów oraz siódmy zawodnik Mistrzostw Świata juniorów z roku 2015. Akademicki Mistrz Polski oraz Mistrz Polski młodzieży w roku 2016. Przez dwa lata był członkiem projektu Team100 Ministerstwa Sportu, który zrzeszał najlepszych sportowców młodego pokolenia. W cyklu Ludzie Wrocławia gościem Klary Zimnej był Rafał Kozłowski

Ks. Jakub Bartczak to rapujący od ponad 20 lat, duszpasterz. Pochodzi z Biskupina i to tam narodziła się jego pasja do rapu. Potem połączył ją wraz z wiarą, a teraz używa swojej nawijki w ramach misji ewangelizacyjnej. Rozmawiał Maciej Majcher

Monika Pham to kolejna nietuzinkowa postać, mama, mówczyni, youtuberka, która wraz z kilkuletnim synem Oliwierem prowadzi kanał Olivier uczy dzieci. O edukacyjnej współpracy z dzieciakami i różnicach w systemie oświaty w Polsce i Wietnamie opowiedziała Jankowi Wysockiemu.

Artysta, grafik, architekt – absolwent Politechniki Wrocławskiej, muzyk, a przede wszystkim fotograf. Roland Okoń – to kolejny z naszych gości w ramach cyklu „Ludzie Wrocławia”. Maciej Majcher rozmawia z nim o jego popularnej serii VEGETARIAN CALENDAR, zestawie aktów prezentujących wrocławskie wegetarianki. Będzie więc wątek o tym, jak interpretować nagość i czemu ma służyć jej eksponowanie. Nie zabraknie też tematów np. muzycznych.

Paweł Skóra – Mistrz Świata, Europy oraz Polski w football freestyle a zarazem prekursor tego sportu w Polsce. Podczas rozmowy z Kubą Husarzem poruszony został między innymi temat sędziów na zawodach, profesjonalizmu football freestylerów oraz pasji jako pracy.

O idei caravaningu, o podróżowaniu samochodem przez świat z organizatorami Dni Caravananigu, Mariuszem Jasiński i Moniką Rzewuską porozmawiał Kuba Husarz:

Marcel Gielezy – zawodowy mistrz Polski w K1, trener a także pasjonat zdrowego stylu życia był gościem Agnieszki Dżugały.