Posłuchaj: Migrenę można leczyć

Posłuchaj: Migrenę można leczyć
Czerwiec to miesiąc szerzenia świadomości na temat migreny. To przewlekła choroba dotycząca ok. 12-13% dorosłej populacji, głównie młodych kobiet, ale i mężczyzn – w samej Polsce może to być do 4 mln osób! Migrena może uniemożliwić codziennie funkcjonowanie przez m.in. niemożność ukończenia studiów lub stabilnego zatrudnienia, brak samoakceptacji, problemy z tworzeniem relacji, alienację społeczną, zaburzenia depresyjne, a w najtrudniejszych przypadkach myśli samobójcze.

 

Na szczęście istnieją metody leczenia migreny, dlatego warto o migrenie rozmawiać i szukać pomocy u specjalistów! Tym bardziej, że w czerwcu br. Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało stworzenie pierwszego w historii programu lekowego dla chorych na migrenę przewlekłą. Więcej na temat przyczyn bólów głowy oraz objawów i leczenia migreny, wraz z apelem o koniec stygmatyzacji migreników, przekaże dr Marta Waliszewska-Prosół, neurolożka z Kliniki Neurologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, pracująca w przyklinicznej Poradni Leczenia Migreny i Innych Bólów Głowy.

Osoby zmagające się z migreną mogą wypełnić ankietę, której rezultaty pomogą zespołowi pod auspicjami Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, w tym naszej gościni, lepiej zrozumieć potrzeby chorych oraz zwrócić na nie uwagę decydentów.

 

 

Paweł Chlastacz