Posłuchaj: Prof. Krzysztof Pigoń – legenda Katedry Chemii Fizycznej na PWr
Mówi się, że sukces ma wielu ojców. Faktycznie, rozwój Katedry Chemii Fizycznej na Poltechnice Wrocławskiej to zasługa zaangażowanej grupy adiunktów, którzy w latach 50-tych pracowali na jej renomę. Wśród nich jednak znalazła się postać, której oddanie i charakter stały się przykładem dla kolejnych pokoleń badaczy – prof. Krzysztof Pigoń.
Zbliża się wyjątkowa data dla spadkobierców dokonań prof. Pigonia. 28 marca 2019 r., 18 lat po śmierci naukowca, jego imieniem nazwany zostanie bud. A-3 PWr, gdzie obecnie mieści się Wydział Chemiczny uczelni.
Czym wsławił się patron wrocławskich fizykochemików? Tego, w rozmowie z prof. Ludwikiem Komorowskim, dowiedziała się Daria Detlaf.
Prof. Krzysztof Pigoń (ur. w 1925 r.; zm. w 2001 r.) – absolwent studiów chemicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 1954-68 kierownik Katedry Chemii Fizycznej PWr, ówczesny „zastępca profesora”, piastujący stanowisko mimo nie najdłuższego stażu w porównaniu do kolegów i koleżanek. Jeden z ojców wrocławskiej szkoły fizykochemii organicznego ciała stałego. Poza działalnością akademicką był także uczestnikiem podziemnych wydarzeń lat 80-tych.