Posłuchaj: Rok, odkąd skończył się znany nam świat

Posłuchaj: Rok, odkąd skończył się znany nam świat
To był czwartek, ostatni w karnawale. Miał przebiegać pod znakiem stania w kolejce przed cukierniami, tak przecież było zapisane w kalendarzu. Ale nad ranem wszystko się zmieniło. Donośny huk rakiet spowił cały kraj, od Charkowa po Lwów i odbił się echem po całej Europie, burząc pozorny spokój. 365 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę.

 

Równo rok temu Rosja zaatakowała Ukrainę, rozpoczynając wojnę nie tylko z suwerennym państwem, ale też wartościami Europy. Planowana na trzy dni „operacja specjalna”, praktycznie od samego początku nie szła po myśli rosyjskiego dyktatora. Od tego czasu nasi sąsiedzi nieprzerwanie walczą o swój kraj, a świat, który do tej pory znaliśmy – po prostu się skończył.

Razem z naszymi przyjaciółmi z sekcji wschodnioeuropejskiej Radia LUZ , którzy na co dzień mieszkają we Wrocławiu, ale mają rodziny w zalanej wojną Ukrainie i wciąganej w wojnę Białorusi, przygotowaliśmy program specjalny o walce i pomocy. W rocznicowy piątek, o godzinie 15:00 w ramach audycji Dzieje Się, usłyszymy podsumowanie dotychczasowego konfliktu, oczami tych, którzy zostali, jak i tych, którzy wrócili z pomocą.

Natomiast już teraz można natomiast posłuchać trzech reportaży pokazujących trzy odmienne oblicza tego wyniszczającego konfliktu:

24 lutego 2022 roku był najgorszym dniem w ich życiu. Denys, Nastia i Liza mieszkają we Wrocławiu od wielu lat. Ich rodziny pozostały w Ukrainie w dniu rozpoczęcia inwazji. Co odczuwają ci, którzy nie wiedzą, czy będą mieli okazje spotkać się ponownie ze swoją rodziną. O tym jak pamiętają dzień inwazji Rosji na Ukrainę pytała Ksenia Pletnova.

Gdy tylko rozpoczęła się inwazja, tysiące wolontariuszy dołączyło do wsparcia Ukrainy. Był wśród nich dziennikarz Akademickiego Radia LUZ Konrad Kozłowski, który pojechał na tereny wyzwolone z misją humanitarną. W rozmowie z Alexem Kartashovem podzieli się swoim doświadczeniem i opowie o wojnie, ludziach którzy doświadczyli okupacji i czym jego zdaniem jest być Ukraińcem teraz.

Podcast w języku rosyjskim.

Czy Rosjanie chcą wojny? Odpowiedź na to retoryczne pytanie może wydawać się pewna po 24 lutego 2022 roku. Nastawienie całego zachodniego świata do Rosji i ich obywateli stało się jednoznacznie złe. Czy narodowość stała się wyrazem poparcia? Jak to jest być młodym z rosyjskim obywatelstwem? Co się działo i nadal się dzieje w Rosji po rozpoczęciu wojny i jaka jest przyszłość dla tych, którzy tam pozostali, opowie Elwira* z Sankt Petersburga w rozmowie z Alexem Kartashovem nagranej podczas programu „Szto Tam?”

*(imię celowo zmienione ze względów bezpieczeństwa).