Radża as-Sani „Dziewczyny z Rijadu” (Adriana Boruszewska)

Radża as-Sani „Dziewczyny z Rijadu”	(Adriana Boruszewska)

Radża as-Sani "Dziewczyny z Rijadu"    

wyd. Smak Słowa

Adriana Boruszewska

 

 

dziewczyny z rijaduSaudyjski seks w wielkim mieście i najlepsza powieść arabska 2008 roku. Na takie właśnie hasła natrafimy na okładce „Dziewczyn z Rijadu”, książki, która wstrząsnęła saudyjską opinią publiczną. Rzeczywiście, każdy, kto choć trochę interesuje się kulturą świata islamu i zna podstawowe zasady szariatu, będzie wiedział, że tematy takie jak miłość, zdrada, seks czy emancypacja kobiet, to tabu w Arabii Saudyjskiej. Radża as-Sani postawiła jednak wszystko na jedną kartę i opisała w swojej książce historie czterech przyjaciółek z Rijadu.

 

Autorka opowiada losy Sadim, Gamry, Lamis i Michelle w mailach wysyłanych co piątek do użytkowników Internetu w całej Arabii Saudyjskiej. Każda z młodych dziewczyn prezentuje odmienny typ charakteru i osobowości, każda też na swój sposób usiłuje walczyć z ograniczeniami, jakie narzuca prawo szariatu oraz świat zdominowany przez mężczyzn i tradycję. Rozwód, samotne macierzyństwo, zdrada, seks przedmałżeński, aranżowane małżeństwo i nieszczęśliwa miłość. Te wszystkie doświadczenia sprawiają, że mimo twarzy zasłoniętych hidżabami, Saudyjki przypominają nam bardziej nowoczesne kobiety XXI wieku niż stereotypowe, zahukane muzułmanki.

 

Mogłoby się wydawać, że „Dziewczyny z Rijadu” to tania opowiastka, romansidło osadzone w saudyjskich realiach. Jednak mimo i chyba zarazem dzięki prostocie tematu i nieskomplikowanej formie książka okazuje się pozycją bardzo wartościową i pouczającą. Radża as-Sani otwiera nam umysły na inną kulturę niż ta nam powszechnie znana. Uzmysławia, jak mocno tradycja i religia mogą determinować losy młodych ludzi. Czytelnik ma okazję zrozumieć mechanizmy funkcjonujące w świecie islamu i zburzyć lub wręcz przeciwnie, umocnić swoje stereotypy dotyczące pozycji kobiet w świecie arabskim. Poza tym dla ludzi Zachodu książka jest wartościowa choćby z jednego powodu: pozwala docenić swobodę wyboru, jaką mają młodzi, brak ograniczeń i możliwość decydowania o własnym życiu.

 

„Dziewczyny z Rijadu” autorstwa Radży as-Sani – gorąco polecam.