Roza Terenzi

Roza Terenzi

\

Dumna ze swoich korzeni w Perth, po latach mieszkania w Melbourne zyskała miano kwitnącego kwiatu podziemnej house’owej sceny. Australijka Katie Kampbell znana jako Roza Terenzi znakomicie łączy wiele różnorodnych stylów, gładko przechodząc z electro przez house aż do ambientalnych breaków, tworząc świeżą odsłonę muzyki tanecznej. W Radiu Luz jest Artystką Tygodnia przez cały tydzień, a my słuchamy jej najciekawszych utworów!

Uprzednio tworzyła jako dziewięcioletnia KayTee i jej pierwsza epka została stworzona właśnie w tym czasie. Następnie przybrała nowy pseudonim Catlips, który zyskał znaczne zainteresowanie w Perth.

Przez wiele lat nauki produkcji, nie sądziła że po tak długim czasie pogrywania DJ-setów w pełni wykrystalizuje się jej finalna estetyka i powstanie obecny alias będący hołdem skierowanym w stronę astrofizyczki Fiorelli Terenzi, zafascynowanej dźwiękami pochodzącymi z kosmosu: Roza Terenzi.

Artystka przyznaje, że zawsze chciała tworzyć muzykę, lecz nigdy nie miała pieniędzy by zainwestować, więc desperacko zbierała je na coraz to nowszy sprzęt. Kiedy takowy się pojawił, pojawiły się też i pierwsze nagrania.

“It felt right to have a distinction between the time before and where I am now. In the five years before, the music I made was a document of me learning how to produce.”

czerwiec 2018

Pierwotnie artystka uwielbiała beztroski elektropop, często wplatała w niego własny wokal. Na starym Boiler Roomie sprzed pięciu lat prezentowała się z zupełnie innej strony niż aktualnie:

Okazuje się, że jej ojciec był bardzo utalentowany w grze na na perkusji i prawdopodobnie dzięki niemu Roza Terenzi odnalazła swój własny nurt. Stąd też wiele ciekawych struktur instrumentów perkusyjnych, których nasłuchała się w dzieciństwie i które lubi wplątywać w nagrania. Ojciec był kolekcjonerem bębnów z Azji, Afryki czy Bliskiego Wschodu. Sposród swoich ulubionych artystów Roza Terenzi wymienia Johna Cage’a oraz Aphex Twina. W wieku studenckim zaczęła jeszcze bardziej wnikać w eksperymentalne środowisko. Duży wpływ na rozpoczęcie tworzenia miały również takie zespoły jak Yeasayer czy Cut Copy.

Muzyka Rozy Terenzi jest przestrzenna, posiada wiele przełomowych tekstur w perkusji, które w połączeniu z szeroką gamą syntezatorów czynią jej dzieła doskonałymi. Umiejętność gry na fortepianie, gitarze czy perkusji pogłębia jej nowe koncepcje, które sprawnie wpadają Katie do głowy.

W setach didżejskich zawiera wszystkie ulubione przez siebie momenty, zachowując przy tym dynamikę i spontaniczność. Cechuje się wyjątkową skromnością – dodatkowo całą jej twórczość otacza niesamowita atmosfera. Uwielbia gładko przechodzić z jungle do electro, rave’u czy IDM-u z lat 90. Jej pomysły na bogate palety nowych kombinacji dźwiękowych zdają się nie mieć końca.

Przez ostatnie dwa lata Roza Terenzi zabłysnęła na całym świecie. Wydała sześć EPek dla różnych wytwórni, w tym Butter Sessions, Kalahari Oyster Cult. Uruchomiła własny program Designer Loops w Skylab Radio z Melbourne, wielokrotnie pojawiała się w Rinse FM. Zwiedziła kluby, pojawiła się też na najpopularniejszych festiwalach na całym globie, m.in. Primavera, Dekmantel, Kabinet i Brunch In The City.

Po wydaniu szóstej EPki Roza Terenzi zdecydowała się wyjechać w trasę po Europie i Kanadzie. Mimo tego wciąż pracowała na pełen etat i zajmowała się dostawą świeżych produktów do supermarketów. W wywiadzie dla Resident Advisor podkreśla, że lubi być zajęta, w szczególności jeśli chodzi o robienie czegoś kreatywnego po zwykłej pracy.

Dwa miesiące temu światło dzienne ujrzała epka Mwah, natomiast ósmego kwietnia usłyszymy ją w kolejnym wydawnictwie Dekmantela.

Krzysztof Kazimierczyk