Rusza wrocławski program e-pionier

Rusza wrocławski program e-pionier

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Fundację Dzieci Niczyje, 80% rodziców umożliwia dostęp do smartfonów lub tabletów dzieciom poniżej 6. roku życia. 40% rodziców pozwala z nich korzystać dzieciom, które nie ukończyły jeszcze 2 lat.

Smartfony często przedstawiane są jako wróg uczniów. Prowadząc badania w 91 szkołach (porównując ich politykę z zakresu korzystania z telefonów komórkowych przez uczniów z wynikami egzaminów), naukowcy z London School of Economics dowiedli, że lepsze osiągnięcia uczniów wiążą się z zakazem korzystania ze smartfonów.

W opisie swoich badań, Brytyjczycy podkreślili jednak, że ich celem nie jest promowanie zakazu korzystania z telefonów wśród uczniów. Uważają, że tego rodzaju technologia może być pomocna i użyteczna w warunkach szkolnych. Z tego samego założenia wychodzą twórcy wrocławskiego programu e-pionier. 

Ma on na celu minimalizowanie negatywnych skutków korzystania z urządzeń mobilnych. A nawet sprawianie, że będą one wartościowe dla młodych ludzi. O podejściu do tej technologii mówi Jarosław Delewski – dyrektor Departamentu Edukacji w urzędzie miejskim.

A jak pożytecznie korzystać ze smartfona podczas nauki? Zapytaliśmy o to wrocławskich gimnazjalistów.

Projekt potrwa 16 miesięcy, angażując dwie wrocławskie placówki: Liceum Ogólnokształcące nr 5 w Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 21.