Słodkości na święta!

Słodkości na święta!
Bo czego innego można by sobie życzyć na ten czas? W zeszłym roku święta wielkanocne były bardzo nietypowe. Ktoś nieczuły powiedziałby, że w tym roku powinniśmy być przyzwyczajeni. Nie chcemy się przyzwyczajać. W zeszłym roku zapowiadaliśmy: jeszcze będzie normalnie. Podtrzymujemy tę zapowiedź, bo głęboko w nią wierzymy. I życzymy. Bo jest słodka.

 

Wszystkiego dobrego, świątecznego, przede wszystkim bezpiecznego. Rodzinnego, wyluzowanego, przeżywanego, smakowitego i przejedzonego – bądź nie, to jak kto sobie woli. Życzymy fajnego i upodobanego, znachorowego (jak w każde święta) i spacerowego, a w tym celu – pogodnego. Uroczego i urokliwego, swojskiego i osobistego. Życzymy przeżywania świąt tak, jak kto sobie upodobał.

Nie zapominajmy o naszych najbliższych, choćby i byli daleko od nas. Połączmy się z nimi na odległość – to prawie jak radio! Ale z możliwością w obie strony!

Życzymy tego Wam, naszym słuchaczom, ale też nieskromnie przyznamy, że sobie też. Ale spokojnie, przez święta nie mamy zamiaru Was zaniedbywać. Co prawda, może być trudniej, bo internet nam zaginął, tym niemniej przygotowaliśmy kilka propozycji, które mogą ciekawie umilić Wasz świąteczny czas: czy to podczas przygotowań, sprzątań, spacerków, czy jak się piąty Znachor w ciągu dnia w telewizji skończy.

Wiemy, że święta są all about the eggs. Więc pochylimy się nad problemem jajek. Problemem jak je wszystkie zmieścić w swoim układzie trawiennym, rzecz jasna. Podchodzimy do zagadnienia ściśle naukowo i w osobie Macieja Karcza pytamy eksperta, byłego rektora Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, prof. Tadeusza Trziszkę, czy jajka są super? Dlaczego są super? Jak bardzo są super? Czy można z jajek wycisnąć więcej niż nam się zdaje oraz jak pić jajka?

Rozpoczynamy nasz nowy cykl Podróżnicy bez granic. Jego dwie pierwsze odsłony usłyszycie na naszej antenie kolejno w piątek o 11:00 oraz w sobotę o 10:00. Ale spokojnie, są także w sieci. Wspomniani Podróżnicy to grupa kilkudziesięciu Polek i Polaków, którzy żyją od lat w różnych zakątkach świata i na co dzień pracują jako przewodnicy grup turystycznych, pokazując swoim podopiecznym świat inny, świat ledwie poznany, świat naturalny. Obecnie świętują rok działania mimo pandemii. Razem z nimi zabieramy się w ichniejszy świat wcale nie tak odległy.

O Gruzji w rozmowie z Pauliną Sznajder opowiedziała Ania Sabouri:

A o Czechach w rozmowie z Nikodemem Rubelkiem opowiadał Marek Kremer:

A jeśli chodzi o więcej, to serdecznie zachęcamy do przesłuchania naszych archiwalnych podcastów, na przeróżne tematy.

Kłaniamy się i życzymy jak najlepszych i jak najsłodszych (w granicach indywidualnych tolerancji) świąt. Ale przede wszystkim, bezpiecznych.

Ekipa
Akademickiego Radia LUZ