Slot Art Festival dzień trzeci: wydarzenie skupione wokół szeroko rozumianej kultury alternatywnej

Slot Art Festival powoli dobiega końca. Deszcz nie odpuszcza, ale nastrój uczestników jest niezmiennie znakomity. Ogromny teren dawnego Opactwa w Lubiążu oferuje dużo więcej, niż tylko wydarzenia muzyczne. Dziś więc opowiemy Wam o nich trochę więcej. Oto relacja z 3 dnia lubiąskiej imprezy.
Slot Art Festival to nie typowy festiwal muzyczny, a wydarzenie skupione wokół szeroko rozumianej „kultury alternatywnej” – z takiego sformułowania korzystają organizatorzy. Tego roku pojechaliśmy na niego grupą, w której przeważają reprezentanci Redakcji Muzycznej Radia LUZ, stąd w niniejszych relacjach skupiamy się na koncertach, DJ setach i live actach. W przerwach od tego, w czym specjalizujemy się najlepiej, odwiedzamy też warsztaty i spotkania z ważnymi gośćmi, dotyczące pozostałych dziedzin rzeczywistości.
Panel z Jarosławem Kociszewkim o konflikcie izrealsko-palestyńskim
Istotnym punktem programu z pewnością była prelekcja z Jarosławem Kociszewskim z Kolegium Europy Wschodniej, redaktorem naczelnym new.org.pl i wieloletnim korespondentem na Bliskim Wschodnie, zajmującym się regionem i kwestiami bezpieczeństwa. Było to jedyne w tym roku spotkanie poruszające temat konfliktu izraelsko-palestyńskiego.
Podobne prelekcje zazwyczaj wywołują w uczestnikach duże emocje. Na tak społecznie wrażliwym festiwalu nie mogło być inaczej. Już sam początek wystąpienia spowodował pewne poruszenie. Prowadzący, po krótkim słowie wstępu, zdecydował się rozpocząć snutą historię od wydarzenia zapamiętanego jako Masakra w Be’eri, dokonanej 7 października 2023 roku na mieszkańcach izraelskiego kibucu Be’eri przez członków rządzącego Strefą Gazy palestyńskiego ugrupowania terrorystycznego Hamas. Padły komentarze, że przenosi to punkt ciężkości na winy Palestyńczyków i zdejmuje odpowiedzialność za wojnę z sił izraelskich. Prelegent był na to wyraźnie gotowy, a jego spokój i cierpliwość w wielokrotnym tłumaczeniu zniuansownaych i polaryzujących aspektów konfliktu skutecznie gasiła wzburzone dyskusje.
Półtorej godziny spotkania pomieściło dyskusje m. in. na temat antysemizmu, skali ludobójstwa i czystki etnicznej, które odbywają się w tym momencie (teraz, dzisiaj) w strefie Gazy, a także konsekwencje skrajnie prawicowych poglądów wśród potężnej części społeczeństwa Izraela. Trudno jest skupić się na faktach, gdy wywołują tak niewiarygodne reakcje – jak na przykład wtedy, gdy prelegent przyznał, że jedynym scenariuszem umożliwiającym zakończenie konfliktu wydaje się wewnętrzna zmiana w rządzie Izraela (zerwanie koalicji). Pragmatyczność powodu zakończenia konfliktu, którego skutkiem jest m. in. obszar zbombardowany tak, jak żaden inny obszar w historii świata (!) wydaje się być tak nieludzka, że aż niczym wyjęta z symulacji.
Wykład zakończył się apelem – co prawda z publiczności, ale solidnie popartym przez Jarosława Kociszewskiego – by nie oglądać scen pełnych śmierci i cierpienia, tak licznie dostępnych na internetowych platformach. Energię należy przekierować na działanie – wsparcie organizacji humanitarnych, rozmowę, edukację i wywieranie presji na rządzących. Palestyńczycy wierzą, że czeka na nich wolność i bezpieczeństwo, a więc i my nie możemy pozwolić sobie na pogrążanie się w beznadziei.
Karolina Czarnecka
To był prawdziwy Freak Show. Karolina Czarnecka pokazała w piątkowy wieczór na Scenie Dużej cały warsztat swoich aktorskich, wokalnych i tanecznych umiejętności. Perfekcyjna dykcja, charyzma, znakomity głos – jej warsztat jest kompletny. Gdy dołoży się do tego kilkunastoletnie już doświadczenie w profesjonalnych występach artystycznych, otrzyma się prawdziwe zwierzę sceniczne. Możecie się o tym przekonać już we wrześniu, gdy zawita do Wrocławia w ramach trasy koncertowej
W rozmowie z Michałem Lachem Karolina opowiedziała o fascynujących, ludowych korzeniach w jej muzyce, dlaczego ma ogromny sentyment do Slot Art Festivalu oraz jak po latach odnosi się do szaleństwa wokół Hera, koka, hasz, LSD
Odsłuchy w ciemności
O trwających przez cały czas trwania festiwalu pisaliśmy cyklu już w naszej pierwszej relacji -dzień 0, warto jednak poznać jeszcze bliżej stojący za nim pomysł i ludzi. Daniel Orkisz i Dagna Juszkiewicz w trakcie Slot Art Festivalu prezentują codziennie nieoczywiste połączenia muzyczne, których można doświadczyć w zaciemnionej piwnicy lubiąskiego molocha. W rozmowie z Michałem Lachem opowiedzieli o założeniach Odsłuchów W Ciemności, jak połączyli ze sobą średniowieczną rock operę ze ścieżką dźwiękową z anime oraz dlaczego soundtrack z Minecrafta powinien kiedyś wybrzmieć w ramach ich projektu.
Warsztaty ruchu naturalnego
Bądź silny, by być pomocnym! – to hasło przewodnie Igora Bilinskyiego. Tworzył podczas SlotART Festiwalu warsztaty ruchu naturalnego, gdzie ukierunkowywał uczestników na bardziej holistyczne podejście do aktywności fizycznej. W rozmowie z Grześkiem Dukaczewskim opowiada o swoim festiwalowym debiucie, oraz o tym jakie małe kroki możemy stawiać, aby stopniowo poprawiać swoje samopoczucie.
Akademia Ruchu Naturalnego – **https://ruchnaturalny.pl/
Jeśli chcecie zobaczyć, co działo się poprzedniego dnia – kliknij tutaj
fot. Henryk Mamica-Husken/ @hemahusfoto