Studentki z Polski laureatkami Kaira Looro International Architecture Competition

Studentki z Polski laureatkami Kaira Looro International Architecture Competition

Daleki Senegal, trzy studentki z Polski i niemała kreatywność. Paulina Górecka z Politechniki Wrocławskiej, Natalia Serafin z Politechniki Warszawskiej i Anita Wiśniewska z Politechniki Gdańskiej podjęły wyzwanie konkursu Looro International Architecture Competition i zwyciężyły. Ich projekt zajął pierwsze miejsce i możliwe, że zostanie wcielony w życie. 

Przyjaciółki poznały się jeszcze przed studiami. Po dwóch latach starań dostały się do trzech różnych uczelni. Na udział w rywalizacji zdecydowały się, by zdobyć doswiadczenie. Zadanie polegało na zaprojektowaniu budynku sakralnego w senegalskiej miejscowości Tanaf. Zdaje się to proste, choć w istocie wymaga spojrzenia z wielu perspektyw – budynek miał bowiem nie tylko odpowiadać na potrzeby duchowe, ale i codzienne wymagania mieszkańców, dodatkowo spełniając kryteria estetyczne, mające zrobić z niego symbol regionu. Ponadto projektowana świątynia powinna być zbudowana z lokalnych, tanich i ekologicznych materiałów, a jednocześnie zawierać w sobie nowoczesne rozwiązania.

Studentki z Polski, pracujące jako zespół „Liafinand”, stworzyły bryłę z desek drzewa palmowego. Materiał ten nie tylko jest szeroko dostępny, ale również odporny na warunki lokalne, czyli wysokie zasolenie i wilgotność. Forma, którą przyjęły jest lekka i praktyczna – stanowi nie tylko świątynię, ale i zadaszoną drogę z wioski.

Wygrana w konkursie zaprowadzi projekt do Balouo Salo – organizacji, która skonsultuje projekt z ludnościąi Tanaf. Studentki zdobyły także nagrodę finansowa wys. 2,5 tys. dolarów oraz możliwość stażu w pracowni japońskiego architekta Kengo Kuma.