Świąt takich, jak chcesz – Radio LUZ
To nie lenistwo, to pragmatyzm. Żeby nie ryzykować, że coś się nie spełni, miejsca na życzenia na naszej świątecznej kartce zostawiamy puste – niech każdy wedle preferencji sobie uzupełni, to czego chce w te święta. My to podbijamy kwitując: spełnienia życzeń! Życzy redakcja Akademickiego Radia LUZ
Nie oznacza to, że pozostawiamy Was z pustymi głowami w te święta. Zaprezentujemy wam najbardziej odkrywczą i świąteczną ofertę, jaką tylko tradycyjne media mogą zaoferować. W wigilijny wtorek, gdy brzuchy już będą napełnione, od godziny 20:00 aż do północy będziemy grać specjalnie wyselekcjonowane DJ sety przez najbardziej świątecznych didżejów, jakich mamy na podorędziu. Nie to, że kolędy są złe; ale zachęcają do dalszego serniczkowania, a my w trosce o cholesterol, po prostu dajemy alternatywę.
Jak mogą brzmieć inne święta, to po raz trzeci zaprezentowali Zuzanna Pawlak i Józef Poznar w ramach cyklu: święta inaczej, tym razem pokazując bardziej elektroniczny wymiar świąt.
Ponadto, w święta o różnych porach będziecie mogli usłyszeć nasze świąteczne materiały publicystyczne. Ich przedsmak prezentujemy już teraz, na podcastach:
Jak zadbać o siebie w ten czas? O tym czy w ogóle jest możliwe przeżywanie świąt bez presji i jak osoby aświąteczne mogę sobie poradzić: na ten temat zastanawia się w swoim felietonie Agata Stankowska
Natomiast garść porad na temat świątecznego well-beingu prezentuje Klara Zimna w rozmowie z Agnieszką Charko-Rudnicką, Chief Well-Being Managerką z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu
Jeśli wszystko inne zawiedzie, zawsze można spróbować wycisnąć tyle zabawy ile się da, w trakcie świąt. W końcu świąteczny stół to osobne uniwersum aż za dobrze znanych rozmów i sytuacji. Nic tylko wyposażyć się w kartkę, ołówek i zagrać w świąteczne bingo, przez które sprawnie przeprowadzi Was Zuza Kukiełka.
Racjonalnym jest obawiać się kontrowersji przy świątecznym stole. Ale gdyby mimo wszystko było zbyt nudno, zawsze można wyciągnąć temat kontrowersyjnych zwyczajów: jak na przykład holenderski Zwarte Piet. O jego wymowie we współczesnym świecie i innych niderlandzkich, świątecznych zwyczajach opowie Zuza Szarzyńska w rozmowie z dr Ewą Dynarowicz z Katedry Niderlandystki Uniwersytetu Wrocławskiego.
I wreszcie, coś na ostatnią kłótnię, czy może coś co pogodzi całą rodzinę. Po wigilijnej wieczerzy: Kevin sam w domu czy Love Actually? A możę coś zupełnie innego? Czy pojawił się nowy pretendent do miana ostatecznego filmu świątecznego? O filmie Alexandra Payne’a Przesilenie Zimowe opowie Szymon Mazurkiewicz w rozmowie ze Staszkiem Abramikiem.
A gdy święta się skończą i pora wracać do nieświątecznej codzienności: spokojnie, Sylwester za pasem. Nie trzeba wychodzić z domu, żeby dobrze się bawić. 31 grudnia, od godziny 20:00, aż do godziny 5:00 już w roku 2025, będziemy grać specjalnie dla Was, sylwestrowe hity wybrane przez naszych najlepszych sylwestrowych didżejów w ramach ich specjalnych sylwestrowych DJ-setów. A od 22:00 aż do 1:00, towarzyszyć Wam będzie w tej podróży na żywo Michał Sember.
Śmieszki śmieszkami, warto wykorzystać święta na chwilę refleksji i zadumy. „Jako obywatelka Polski największe zagrożenie czuję ze strony Polaków” – tak o swojej sytuacji na granicy z Białorusią mówi Olga Lubicz z Podlaskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Z końcówką 2024 roku podejmujemy wątek rzeczywistości na styku dwóch krajów i wielu narodowości. Czy sytuacja zmieniła się w ciągu ostatnich miesięcy? Jak pomaga się ludziom odnajdywanym w lasach? W jaki sposób reagować w momentach kryzysu? Kogo aktywiści i wolontariusze obawiają się najbardziej? Tego i nie tylko można dowiedzieć się z rozmowy poprowadzonej przez Martynę Dziakowicz.
Wesołych świąt. Takich jakich chcecie!