Sympozjum naukowe „The Human Sense of Smell” na UWr
– Rola węchu w życiu człowieka jest trudna do przeszacowania – mówi dr Anna Oleszkiewicz z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego. – Badania pokazują także, że obniżenie poziomu zdolności węchowych człowieka może towarzyszyć różnym chorobom neurodegeneracyjnym, np. chorobie Parkinsona.
Dlaczego zapachy potrafią przywołać wspomnienia z dzieciństwa? W jaki sposób wpływają na relacje partnerskie? Czy zmysł węchu może mieć związek z depresją? Na te pytania odpowiedzą uczestnicy sympozjum naukowego „The Human Sense of Smell” w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego.
Ludzki węch będzie w centrum rozważań spotkania, które już 27 września odbędzie się w Instytucie Psychologii przy ul. Dawida 1. Uczelnia gościć będzie światowej klasy ekspertów w tej dziedzinie: prof. Thomas Hummel, prof. Antje Haehner, jun.-prof. Ilona Croy i dr Pengfei Han z Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie. UWr reprezentować będą dr Anna Oleszkiewicz, dr Agnieszka Sorokowska i prof. Piotr Sorokowski. Podczas wydarzenia goście przedstawią najnowsze badania z zakresu medycyny i psychologii związane z węchem. Poznamy wówczas również efekty pracy nad ulepszeniem technik treningu węchowego, wyniki testów porównujących zdolności węchowe osób widomych i niewidzących, a także rezultaty badań nad zaburzeniami węchu i skutkami jego całkowitej utraty i tajniki relacji łączącej zmysł węchu z depresją.
Szczegóły związane z sympozjum można znaleźć na stronie Instytutu Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz na Facebooku.
Fot. Materiały organizatorów sympozjum „The Human Sense of Smell”