Sytuacja powodziowa we Wrocławiu i okolicach

Sytuacja powodziowa we Wrocławiu i okolicach
15 września 2024 r. prezydent Wrocławia ogłosił alarm przeciwpowodziowy na terenie miasta. Część Śląska i Opolszczyzny już została objęta stanem klęski żywiołowej. W najbliższych dniach do stolicy Dolnego Śląska przypłynie fala wezbraniowa, która może doprowadzić do podtopień w niektórych rejonach miasta. Nie zbliżaj się do wezbranych rzek, zadbaj o swoje własne bezpieczeństwo przed rozpoczęciem niesienia pomocy innym oraz najważniejsze: stosuj się do zaleceń służb i komunikatów podawanych oficjalnymi środkami przekazu.

 

Podstawą dobrego przygotowania do sytuacji kryzysowych jest bycie dobrze poinformowanym. Weryfikuj zasłyszane wiadomości z oficjalnymi kanałami komunikacyjnym właściwych organów administracji:

najnowsze informacje o aktualnym stanie rzek znajdziesz na stronie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej

obserwuj komunikaty wydawane przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

decyzje podejmowane przez zarówno Miejski jak i Wojewódzki Sztab Kryzysowy pojawiają się najszybciej w mediach społecznościowych prezydenta Wrocławia oraz miasta Wrocławia

wszystkie dodatkowe informacje związane z bieżącą sytuacją, takie jak utrudnienia komunikacyjne, czy wydawane worki z piaskiem, publikowane są na oficjalnej stronie Urzędu Miejskiego we Wrocławiu wroclaw.pl

W miarę możliwości miej także naładowany telefon komórkowy oraz power bank. Aktualnie (stan na 20.09.2024, 6:00) woda we wrocławskich kranach nadaje się do spożycia bez przegotowania i dodatkowego filtrowania. W razie wątpliwości, sprawdzaj regularnie stronę Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu oraz wrocławskiego Sanepidu.

Jeżeli chcesz pomóc w akcjach wolontariackich w walce przeciw żywiołowi, na stronie wolontariat.wroclaw.pl możesz zgłosić swoją gotowość do pomocy poprzez wypełnienie krótkiego formularza, co ułatwi koordynowanie działań w całym mieście. Jeżeli chcesz wesprzeć organizacje charytatywne skupiające się na zapewnieniu pomocy powodzianom, więcej informacji można znaleźć np. tutaj.

W piątek sytuacja się uspokoiła. O tym co znajdziemy teraz w Odrze w rozmowie z Anną Tumidajewicz opowiedziała prof. Katarzyna Chojnackabadaczka z Wydziału Chemicznego PWr.

Co znajdziemy teraz w Odrze?

Jak zadbać o bezpieczeństwo swoje i zwierząt?

Przybycie fali wezbraniowej w nocy z środy na czwartek (18/19 września) była poważnym testem sprawności systemów antypowodziowych na terenie Wrocławia. Umocnienia wałów centrum miasta wytrzymały, chociaż poziom wody rósł w bardzo szybkim tempie. Zdjęcia nocne z tamtych wydarzeń zebrał Krzysztof Wilma:

Największe zagrożenie czyhało na mieszkańców zachodu Wrocławia, zwłaszcza Marszowic i Stabłowic. Z mieszkańcami osiedli położonych na Bystrzycą rozmawiała Marta Ester:

 

We Wrocławiu stan klęski żywiołowej nie został ogłoszony, ale mieszkańcy wielu dolnośląskich powiatów muszą zmierzyć się z nadzwyczajnymi regulacjami i uprawnieniami przedstawicieli władz lokalnych. Z jakimi ograniczeniami wiąże się ogłoszony stan klęski żywiołowej? Nietypowe obowiązki wynikające z Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wprowadzenia stanu klęski żywiołowej na obszarze części województwa dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego, streścił Dominik Wojciechowski, w kąciku prawniczym audycji Włącz Wrocław,

 

Cały tydzień we Wrocławiu śledziliśmy pojawiające się informacje o rosnącym poziomie Odry. Szczegóły związane z sytuacją na tej rzece przybliżył nam we wtorek, 17 września hydrolog z Politechniki Wrocławskiej, dr inż. Marcin Wdowikowski:

Z kolei środa, 18 września, stała pod znakiem przygotowań do walki z nadchodzącym żywiołem na Politechnice Wrocławskiej:

 

Więcej informacji aktualizowanych na bieżąco znajdziesz na stronie wroclaw.pl