Ta aplikacja zerwolucjonizuje farmację. Tworzy ją UMED

Aplikacja LekRaport, stworzona przez ekspertów z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, to odpowiedź na rosnącą potrzebę usprawnienia opieki farmaceutycznej w Polsce. Cyfrowe narzędzie nie tylko wspiera farmaceutów w codziennej pracy, ale również odgrywa istotną rolę w poprawie adherence. Czym jest problem adherence? To prawidłowe stosowanie leków przez pacjentów.
Opracowana aplikacja w ramach projektu naukowego pod kierownictwem dr. Artura Owczarka, LekRaport to narzędzie stworzone z myślą o farmaceutach. Umożliwia przeprowadzanie usystematyzowanych wywiadów z pacjentami oraz zbieranie informacji o ich stanie zdrowia, stylu życia i stosowanych lekach. Dzięki możliwości wydruku podsumowania wizyty z zaleceniami, pacjenci zyskują bardzo łatwy dostęp do istotnych informacji, które mogą przekazać również swojemu lekarzowi prowadzącemu.
Jak pokazują badania, pacjenci z chorobami przewlekłymi bardzo często przestają regularnie przyjmować leki już po kilku miesiącach od rozpoczęcia terapii! Skutkiem tego są nie tylko pogorszenie stanu zdrowia, ale także ogromne koszty dla systemu opieki zdrowotnej, który i tak już ledwo zipie. W Polsce straty to aż 6 miliardów złotych rocznie. To przecież góra pieniędzy, która się marnuje!
Dzięki wywiadom prowadzonym w LekRaporcie, farmaceuci mogą rozpoznać powody, dla których pacjenci pomijają dawki leków – czy to z powodu zapominalstwa, złego samopoczucia czy błędnych przekonań. Aplikacja umożliwia również edukację pacjenta i przedstawienie możliwych konsekwencji takich działań, żeby zastanowili się nad swoim postępowaniem i marnowaniem pieniędzy podatnika!
Aplikacja doceniona na arenie międzynarodowej
W maju 2024 roku aplikacja LekRaport została wyróżniona podczas prestiżowego spotkania Europejskiej Federacji Nauk Farmaceutycznych na Węgrzech. To dowód na to, że polska myśl technologiczna może z powodzeniem konkurować na europejskim rynku i nie mamy czego się wstydzić!
Warto podkreślić, że dane zbierane przez aplikację są anonimowe i służą nie tylko poprawie opieki nad pacjentem, ale również badaniom naukowym. Aplikacja nie jest nastawiona na zysk – opłaty pokrywają jedynie koszty infrastruktury. Przed pełnym wdrożeniem, farmaceuci mogą przetestować narzędzie i przekonać się o jego funkcjonalności. Specjalnie dla Radia LUZ, twórca aplikacji dr Artur Owczarek opowiedział o efektach pracy swojego zespołu i samej aplikacji LekRaport.
Mikołaj Sobol