Uniwersytet Wrocławski przedstawia zwierciadła akustyczne!

Uniwersytet Wrocławski przedstawia zwierciadła akustyczne!

Zdjęcia: Remigiusz Durka

Masz ochotę zdradzić komuś jakąś tajemnicę, ale szeptanie do ucha wydaje się zbyt podejrzane? A może po prostu marzysz o poznawaniu praw fizyki na własnej skórze? Niezależnie, czy chcesz poplotkować, czy masz głód wiedzy – na Bulwarze Zwierzyckiego szykuje się coś specjalnie dla Ciebie.

 

Wbrew pozorom nie ma się czego obawiać. To nie kosmiczna technologia zesłana przez Marsjan, a twór jak najbardziej ziemski – zwierciadła akustyczne zaprojektowane przez wrocławskich architektów: Annę Grajper i Sebastiana Dobiesza z firmy LAX (Laboratory for Architectural Experiments). Konstrukcją tego efektownego projektu zajął się inż. Paweł Rogała, jego wizję spełnili pracownicy grupy LCM Wilbik. Dwie półtoratonowe czarne krople, które można podziwiać na Bulwarze Zwierzyckiego, to efekt dotacji z Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.

Poznajmy ten projekt bliżej. Z Anną Grajper i Sebastianem Dobieszem, architektami firmy LAX, dr. Remigiuszem Durką z Instytutu Fizyki Teoretycznej, fizykiem dr. Bartoszem Strzelczykiem i Michałem Naskrętem, doktorantem na Wydziale Fizyki i Astronomii UWr oraz z Joanną Koniecką-Pasierską, Zastępcą Dyrektora ds. Inwestycji Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu rozmawiała Anna Geryn.

 

Tak maluje się pierwszy etap budowy Bulwaru Fizyków. W skrócie będzie to coś na kształt grodu, jednak zamiast krzewów i roślin, uwagę przykuwać będą przede wszystkim instalacje służące do przeprowadzania eksperymentów. To połączenie aktywności na świeżym powietrzu z ideą popularyzacji nauki. Poza intrygującymi zwierciadłami akustycznymi, na bulwarze staną 4 kolejne atrakcje: ogromny zegar słoneczny, tarcze obrotowe ze złudzeniami optycznymi, zabawka z opóźnionym dźwiękiem oraz platforma obrotowa.

Bulwar Zwierzyckiego jest obecnie zapomniany, ale to urocze miejsce w centrum miasta ze wspaniałą aleją drzew i widokiem na Odrę. Postanowiliśmy stworzyć projekt jego rewitalizacji. Zależy nam na zagospodarowaniu przestrzeni bez wyrządzania krzywdy rosnącym tu platanom – mówi dr hab. Maciej Matyka z Wydziału Fizyki i Astronomii UWr.

Na terenie bulwaru stanie także Scena Nauki w formie amfiteatru. To pomysł dla wykładowców i ich studentów, którzy chcą korzystać z ładnej pogody i spędzać zajęcia poza salą wykładową.

Zagłosuj na projekt Bulwaru Fizyków w ramach WBO

Jak ostatecznie będzie wyglądał zrewitalizowany Bulwar Zwierzyckiego? Wszystko w rękach mieszkańców, którzy już we wrześniu 2019 roku będą mogli zagłosować na finansowanie kolejnego etapu prac w ramach wyborów Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.