Xeno & Oaklander
Xeno & Oaklander: legenda minimal wave powraca z nowym albumem
Liz Wendelbo i Sean McBride poznali się na koncercie na początku lat dwutysięcznych i już rok później rozpoczęli prace nad swoim pierwszym albumem jako Xeno & Oaklander. Od tamtej pory duet nieustannie odkrywa nowe dźwięki i bada kolejne muzyczne przestrzenie.
Zaczynając od zimnej fali, eksplorowali takie gatunki jak minimal wave, synth pop czy dark wave. Współpracowali z wieloma wydawnictwami, by ostatecznie trafić pod skrzydła kultowego Dais Records. To właśnie pod szyldem tej wytwórni ukazał się ich ósmy album, Via Negativa (in the doorway light). Z tej okazji na falach 91.6 FM przyjrzymy się twórczości zespołu. Xeno & Oaklander artystą tygodnia w Akademickim Radiu LUZ.
Via Negativa (in the doorway light)
2024
Nowy album Xeno & Oaklander opiera się na dwuznacznościach i przeciwieństwach. Muzycy celowo wykorzystują w nim nietypowe elementy, a kierunki, w których rozwijają się akordy i melodie, często zaskakują.
Jedną z inspiracji podczas pracy nad albumem była idea teatru Jerzego Grotowskiego, polskiego reżysera. Grotowski zachęcał swoich aktorów do wychodzenia ze strefy komfortu poprzez eksplorowanie tego, czego nie należy robić. Tym właśnie dla Xeno & Oaklander jest Via Negativa – studium tego, czego nie należy robić.
Duet posiada niezwykłą zdolność kreowania historii i własnych mitologii, które stanowią konceptualny rdzeń ich albumów – taka właśnie jest Via Negativa. Tytułowy utwór otwierający album wprowadza nas w narrację pełną muz i mitów, przypominająca tragedię wystawianą na scenie antycznego teatru. Mercury Mind i Magic of the Manifold roztaczają przed słuchaczem wizję jaskini Merkurego, gdzie w trudzie wydobywane są cenne metale. Każdy utwór to kolejna opowieść, kolejny element stworzonego przez Xeno & Oaklander świata.
Via Negativa jest także projektem pozamuzycznym. Liz Wendelbo, oprócz pracy w zespole, zajmuje się sztuką konceptualną. Stworzyła instalację artystyczną powiązaną z nowym albumem grupy. Składają się na nią perfumy oraz krótkie, zapętlone wideo. Można więc stwierdzić, że Via Negativa to projekt, który dotyka wszystkich zmysłów.
Vi/deo
2021
Vi/Deo to album, nad którym artyści pracowali podczas pandemii. Nowa rzeczywistość, w jakiej się znaleźli, przede wszystkim jako muzycy i wykonawcy, stała się punktem wyjścia do stworzenia płyty.
Tytuł albumu odnosi się do teledysków, które muzycy kręcili podczas lockdownu. Stały się one wówczas jedyną formą komunikacji z publicznością. Vi/deo jest więc studium izolacji i dystansu, który zastąpił bliskość i rzeczywisty kontakt. Wieczna nostalgia, cybernetyczne piosenki o miłości – tak najtrafniej można określić album z 2021 roku.
Tytuł płyty ma również drugie znaczenie. „Video” po łacinie oznacza: „widzę”. Zdaniem członków Xeno & Oaklander, muzyka powinna sprawiać, że widzimy i doświadczamy nowych rzeczy. Podobnie więc jak w przypadku najnowszego albumu duetu, celem Vi/deo jest odwołanie się do wszystkich zmysłów.
Hypnos
2019
Tematem stale obecnym w twórczości Xeno & Oaklander jest starożytna Grecja. Stała się ona motywem przewodnim już na pierwszych albumach duetu: Vigils i Sentinelle, których okładki przedstawiają antyczne budowle.
Inspiracje te powróciły na wydanym w 2019 roku albumie Hypnos. Jego tematem jest tytułowy bóg snu, rezydujący w świecie podziemnym. Album bada granice między jawą i snem. Zgłębia tajemnice ludzkiej podświadomości i historii, które w niej skrywamy.
Każdy album Xeno & Oaklander stanowi konceptualną całość, obejmującą nie tylko muzykę i tematykę tekstów, ale również oprawę graficzną. Okładka Hypnos została zaprojektowana i wykonana przez członkinię duetu, Liz Wendelbo. Poprzez nałożenie na siebie warstw klisz z namalowanymi paskami, wywołała ona efekt moiré: hipnotyzujący i surrealistyczny.
Maja Dachtera