Za nami 41. sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO

Za nami 41. sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO

W Krakowie oficjalnie zakończyła się 41. sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. Polska po raz pierwszy była gospodarzem tego rodzaju wydarzenia. Tegoroczne obrady zaowocowały wpisaniem wielu nowych miejsc na Listę Światowego Dziedzictwa, w tym także pozostałości po kopalniach rud srebra, ołowiu i cynku w Tarnowskich Górach. Łącznie listę zasiliło 21 miejsc. 

Ważnym z perspektywy Polski punktem obrad była część poświęcona Puszczy Białowieskiej, której na zewnątrz budynku towarzyszyły demonstracje ekologów. Dyskusja została zainicjowana przez delegację z Kazachstanu. Komitet Światowego Dziedzictwa pozostał przy wcześniejszym postanowieniu, wedle którego nasz kraj powinien "natychmiastowo zaprzestać wycinki i pozyskiwania drewna w starej części lasu". Postanowienie przewiduje także, by do grudnia 2018 r. przygotowany został raport o stanie zachowania puszczy, który ma powstać dzięki współpracy Polski i Białorusi oraz ekspertów UNESCO.

Podczas spotkania, Dyrektor Światowego Centrum Dziedzictwa Mechtild Roessler wyraziła zadowolenie z dokonanych w tym roku wpisów, wyróżniając te z Angoli i Erytrei. Jej zdaniem takie wybory wpływają pozytywnie na reprezentatywność listy. Poza nowościami, Komitet dokonywał również przeglądu miejsc już wpisanych. Wśród nich znalazły się cztery, które rozszerzono: Strasburg, Park Narodowy W-Arly-Pendjari w Nigrze, Weimar i Dessau w Niemczech oraz lasy bukowe Karpat. Wpisane wcześniej Monastyr Gelati i katedra Bagrati w Kutais postanowiono natomiast zawęzić, usuwając z obszaru katedrę Bagrati.