Zostań w domu z Radiem LUZ

Zostań w domu z Radiem LUZ
To już siedemset osiemdziesiąta dziewiąta godzina kwarantanny. Widok obcych ludzi stał się odpełzającym wspomnieniem. Samotność izolacji zbiera najczarniejsze żniwo. Dotyk i zieleń świeżej trawy stały się niewyobrażalną abstrakcją… Bzdura! Siedzimy w domach i nie narzekamy, bo nie ma na co! Zwłaszcza, że siedząc w domu, możesz robić tyle fantastycznych rzeczy. Polecamy. Bo też siedzimy w domach.

 

SŁUCHANIE

Odrobina autopromocji. Jesteśmy przygotowani na kryzys i choć za wiele świeżynek z naszej strony na falach 91.6 FM w tym momencie nie uświadczysz (bowiem, jak można się domyślić, siedzimy w domach), nasze kanały internetowe aż huczą. Sprawdź na radioluz.pl/podcasty nasze najciekawsze audycje. To super okazja aby nadrobić kilka lat antenowych zaległości, które możesz mieć. Sprawdź także nasze kanały podcastowy, aby posłuchać najciekawszych rozmów, jakie LUZ ma do zaoferowania:


Ponadto, część naszych programach figuruje w swoich własnych źródłach. Czujnie sprawdzaj social media swoich ulubionych audycji, które dalej nadają pomimo kwarantanny. Tęsknisz za Wrocławiem i jego wielkomiasteczkową lokalnością? Mamy to. Kina są zamknięte, ale chętnie poudajesz, że wychodzą nowe premiery? Załatwione.

KULTURA

Kultura przeszła w digital. Okej, oczywiście oglądanie filmu na trzynastu calach, to nie jest dokładnie to samo doświadczenie, co wybuchy i eksplozje na kilkunastometrowym ekranie z dźwiękiem tak panoramicznym, że Muzeum Narodowe się nim interesuje, ale przynajmniej możesz pozostać bezkarnie w piżamie (nie żeby kiedykolwiek to był problem, pamiętaj, że piżama to tylko konstrukt społeczny).

Niemniej kulturą można, a nawet trzeba, cieszyć się w domu. Poniżej kilka naszych propozycji, wyłączając te najpopularniejsze. To że siedzimy w zaciszu własnych chałupek nie oznacza, że staliśmy się mniej indie. Wolne żarty.

FILM

Arte.tv

Wszystko co najlepsze Europa ma do zaoferowania. Pewnie nie przeszło ci przez myśl, żeby w dobie epidemii obejrzeć dokument o epidemii? Nic prostszego. Albo o dziwnej relacji na linii Trump — Putin? Też jest. Najlepsze dokumenty z całego Starego Kontynentu, ale także spektakle teatralne, reportaże i krótkie formy. W dodatku, za darmo.

MUBI

Zasada działania jest bardzo prosta – 30 filmów na 30 dni. Każdego dnia pojawia się nowy, a najstarszy znika. Nietypowa selekcja biblioteki pozwala na licencjonowanie filmów niedostępnych wszędzie indziej. Czy to klasyka japońskiego kina powojennego czy przegląd ghańskiego mainstreamu, najprędzej znajdzie się to na MUBI. Co więcej jako student, z kontem założonym na maila studenckiego (koniecznie z końcówką edu.pl) wszystko to masz na wyciągnięcie ręki za darmo. W celach edukacyjnych oczywiście.

TEATR

Owszem, teatr to nie tylko przedstawienia, to także zapach, niewygodne siedzenia, lampka wina w przerwie i ciepło oddechu aktorów, które czuć w pierwszym rzędzie. Tego się nie odtworzy, ale spektakle – jak najbardziej. Z pomocą przychodzi Ninateka.pl, czyli cyfrowa baza Filmoteki Narodowej. Spektakle historyczne jak i całkiem świeże, bez rozgraniczeń na miejsce i czas. Archiwalne Teatry Telewizji znajdziesz także na stronie publicznego nadawcy. Ale po co się ograniczać? 

Skoro i tak siedzisz w domu, to po co się ograniczać i wirtualnie możesz odwiedzić nie tylko Warszawę, ale też Nowy Jork. Broadway w internecie? Ależ owszem. Przynajmniej przez tydzień. Ale nie czarujmy się, dłużej i tak w Nowym Jorku jest trudno wytrzymać.

OPERA & MUZYKA

A jak już gościsz w Nowym Jorku, to dlaczego by nie wybrać się do The Metropolitan Opera. Zwłaszcza, że każdego wieczoru wychodzi naprzeciw z inną cyfrową premierą. Ale jasne, zrozumiałe, nie każdemu amerykański zgiełk musi się podobać w operze. To może Wiedeń? Wiener Staatsoper także proponuje małe operowe co nieco. Toski, Figara, wszystko w przepięknej austriackiej oprawie.

Z Wiednia stosunkowo niedaleko do Berlina. Stamtąd można szybciutko wyskoczyć na koncert berlińskich filharmoników, którzy w swoim internetowym repertuarze zawstydzają swój dotychczasowy, analogowy grafik.

Miłośników lokalności uspokajamy. Nie trzeba się przedzierać przez pusty plac Wolności aby dopaść do zamkniętych drzwi Narodowego Forum Muzyki. NFM także przeszło w tryb online.

wyślij nam na instagramie @radio_luz swoje sposoby na zostawanie w domu. bonusowe punkty za słuchanie Radia LUZ. #luzzostajewdomu

MUZEA & GALERIE

Ach, trzeba chodzić, przemieszczać się między salami, maszerować długimi korytarzy, z których choć wszystkie identyczne, to różnią się nasyceniem sztuki. Od trenowania nóg polecamy jogę, a wycieczki muzealne można załatwić wpatrując się w ekran monitora. I tak jak w pozostałych przypadkach: świat stoi otworem! Londyński Tate Modern, nowojorski The Met (znowu, ale tym razem w wydaniu muzealnym), paryski Musée d’Orsay, amsterdamski Rijksmuseum? Bardzo proszę. Chodzenie palcem po mapie nabiera nowego wymiaru.

Może wystawa fotografii Europeana albo zdjęcia z Eastmana

Lokalnie też nie ma na co narzekać. Codziennie o 10:00 możesz obejrzeć projekty WRO Art Center. W czasie kwarantanny warto też zajrzeć na wystawy online w Centrum Historii Zajezdnia. Zbioru Zakładu Narodowego im. Ossolińskich także znajdziesz w internecie – tu i tu. Podobnie Muzeum Pana Tadeusza

LITERATURA

Tak, tak, jasne – są różnego rodzaju biblioteki online, czasopisma i gazety rezygnują z subskrybcji, spoko. Ale czy wiesz, że choć jesteśmy urodzeni za późno by podbijać kontynenty i za wcześnie, żeby podbijać kosmos, to żyjemy w sam raz aby obserwować jak Szczepan Twardoch i Łukasz Orbitowski wspólnie piszą powieść w internecie? Ponadto Wojciech Chmielarz i Jakub Ćwiek zaczynają udostępniać swoją twórczość na Facebooku. Jeszcze miesiąc tej kwarantanny, a okaże się, że oficyny są zbędne.

 

NAUKA

To nie są ferie. Wszyscy zgodnie to powtarzają. To nie są ferie. Ale z racji tego, że e-learning w naszym kraju działa jak działa, czasami warto pouczyć się na własną rękę, żeby samemu sobie udowodnić, że to nie są ferie.

KhanAcademy.org

aka narzędzie tak dobre, że aż Ministerstwo Edukacji Narodowej się nim posiłkuje. Wykłady i lekcje on-line prowadzone w sposób tak przystępny, że można zacząć się zastanawiać nad sensem istnienia tradycyjnych metod edukacji. Czy jeżeli jesteś humanistą, potrzebna jest ci wiedza z równań różniczkowych i chemii organicznej? Trudno stwierdzić. Ciężkie czasy idą, można mieć z tyłu głowy przebranżowienie.

Na YouTube wystartował ProjektAlpha, w którym polscy naukowcy i popularyzatorzy nauki dzielą się swoimi ciekawostkami w łatwy i przystępny sposób.

SPORT

Dobra, tu już się nie czarujmy. Sport zamarł, transmisje zamarły. Można się posiłkować archiwalnymi nagraniami jak Wojciech Fortuna zdobywał medal na igrzyskach, ale sport na żywo na tę chwilę musimy sobie darować. Nie wiem, jakaś joga w domu może?

GRY KOMPUTEROWE

W porządku, nie jest to czynność wymagająca przesadnie dużo wychodzenia z domu, wierzymy, że w tej kwestii akurat sobie poradzisz. Ten punkt istnieje tylko po to, aby powiedzieć o projekcie Ministerstwa Cyfryzacji pod nazwą GRARANTANNA, który ma za zadanie poprawić pobyt w domu dla dzieci i młodzieży. W jego ramach powstanie serwer do Minecrafta. Powiedzmy to na głos. Z powodu epidemii koronawirusa rządowy resort powołał serwer do Minecrafta.

PISANIE

Weź się za pisanie swojej pracy dyplomowej. Dobrze wiesz, że już czas. Nie, kwiatki już są podlane, okna też już są umyte, skończ z wymówkami i zacznij pisać. Lepszego czasu nie będzie. Naprawdę. Też przez to przechodzimy.