Franek Warzywa i Młody B

Franek Warzywa i Młody B

Promują tylko zdrową żywność, przyjaźnią się z psem kosmitą i szykują się na zbieranie ziemniaków w maju. Do wielu ze swoich utworów stworzyli animacje 3D, które diabli wiedzą, czy nie zabrali z pierwszych Simsów. Franek Warzywa i Młody B pewniakiem wbili się na bazary z polską muzyką. Z okazji niedawnej premiery debiutanckiej EP-ki Wykopki, warszawski duet dołącza do grona Artystów Tygodnia w Radiu LUZ.

Prowokacyjny charakter twórczości Franka Warzywa i Młodego B chwyta się szybciej niż pomidory malinowe na przecenie. Przy zagłębieniu się w alejki tekstu łatwo można załapać tematykę ich utworów – społeczne interakcje, krytyka systemu artystycznego i nostalgia do dzieciństwa. Jak sami też określają, po prostu robią performance i lubią warzywa. Jak to się jednak stało, że Franek Warzywa i Młody B uznali, że będą tworzyć muzykę do tekstów o zawartości straganów? Czy pietruszka ma w sobie witaminę C? I jakie intencje skrywają się pod stertą ziemniaków, warstwą performance’u i nadmiernym auto-tunem?

PUDZIAN PAPRYKA

Franek Warzywa. Franek Fotki. Franek Psy. Franek Ubrania. Wielu Franków zamkniętych w jednej osobie. Przed karierą muzyczną Franek Drażba tworzył treści internetowe. Jako student jednej z uczelni artystycznych przygotowywał animacje na zajęcia. Czemu akurat Franek uznał, żeby przedstawić Pudziana jako paprykę?

Podejrzewam, że dużo wtedy myślałem o Pudzianie. Nie wiem, ile wtedy myślałem o papryce.

Warzywa okazały się po prostu wdzięcznym tematem. Poza tym były dla Franka odskocznią od wymagań uczelni, gdzie wszystko, nawet najmniejszy szczegół, musiało być uzasadnione. Po Pudzianowskim przyszła więc pora na kolejne polskie ikony. Swoich owocowo-warzywnych wersji doczekali się także Maryla Rodowicz, Robert Lewandowski oraz Adam Małysz.

NA STRAGANIE, W DZIEŃ TARGOWY, FRANEK KRADNIE POMIDORY

Panteon polskich celebrytów jest spory, ale nie nieskończony. Zaczęło się niewinnie – nagranie jednego utworu w ramach #hot16challenge, potem kilka filmików z jedzenia warzyw i tak Franek stał się bohaterem swojego contentu. Wtedy też nadał sobie nazwę Franek Warzywa. Zasłynął głównie z twórczości na Tik-toku, gdzie zjadał to, o co prosili go fani: paprykę, Polskę, samego siebie lub Friza.


fot. Martyna Modzelewska
 

To właśnie dzięki popularności filmików o jedzeniu, czego tylko się da, zaczęła się ich znajomość z Młodym B. Adam Kiepuszewski, muzyk uczący się obecnie w jednej z amsterdamskich szkół muzycznych, skontaktował się z Frankiem przez internet, gdy zobaczył potencjał na rozwijanie nie tylko wizualnej, ale i muzycznej drogi Franka Warzywa. Wtedy też wyklarowała się współpraca, która już po krótkim czasie przyniosła takie utwory jak Szkoła, Co u Franka? czy Pies Kosmita.

Chwilę później powstaje także Napad na bazar. Utwór, który przyciąga uwagę nie tylko swoim mocnym brzmieniem lub pomysłem na użycie pora jako broni. W ramach działań artystycznych Franek wcześniej przygotował performance o tym samym tytule. Odbył się pod koniec 2020 roku i polegał – tak, zgadza się – na napadzie na bazar. Samo wydarzenie nie odbyło się naprawdę, a w animowanej rzeczywistości 3D. Wśród porów, sałat i marchewek pojawiają się natomiast twarze ludzi, których artysta wziął ze zdjęć osób klikających „wezmę udział” na wydarzeniu na Facebooku.

POLAK GODNY JEST ZIEMNIAKA?

Pozornie infantylny tekst, zabawa muzyką i darcie się na koncertach. Franek Warzywa i Młody B dość szybko stali się charakterystycznym punktem w programach lokalnych klubów muzycznych i festiwali. Zamykanie ich w konkretnych ramach gatunkowych mijało i mija się z celem. Hip-hop, comedy rap, emo-pop – to najbliższe im określenia, które wydają się być mniej precyzyjne przy powstawaniu każdego kolejnego kawałka.

W EP-ce Wykopki duet nieco zmienił dotychczasowy kierunek w swojej twórczości. W sferze instrumentalnej jest mnóstwo odwołań do popu, dominuje gitara. W tekście natomiast o wiele częściej pojawiają się wątki społeczne np. pytanie o patriotyzm w Święcie Ziemniaka. Równocześnie Franek Warzywa i Młody B wciąż pozostają otwarci na zabawę, co od początku było dla nich najważniejsze.

Aby usłyszeć więcej o działalności artystycznej Franka Warzywa, nie tylko z zakresu muzyki, posłuchajcie wywiadu przeprowadzonego przez Sonię Dąbrowską. No i oczywiście w drodze na targ, nie zapomnijcie włączyć 91.6 FM, żeby posłuchać pasma Artysta Tygodnia.

Mateusz Łapot