„Polska Zobacz Więcej” – Nowe znaczki z atrakcjami Dolnego Śląska

27 czerwca 2025 roku Poczta Polska wprowadziła do obiegu dwa nowe znaczki pocztowe w ramach serii „Polska Zobacz Więcej”. Tym razem ich motywem przewodnim stały się atrakcje Dolnego Śląska – regionu, który w 2024 roku ucierpiał w wyniku katastrofalnej powodzi. Emisja ma na celu nie tylko promocję turystyki, ale również realne wsparcie odbudowy lokalnej gospodarki poprzez zwiększenie ruchu turystycznego.
Turystyka jako forma wsparcia gospodarki Dolnego Śląska
Po tragicznych wydarzeniach związanych z powodzią, Polacy okazali ogromne serce i solidarność, wspierając mieszkańców regionu. Z biegiem czasu zainteresowanie mediów osłabło, a wiele problemów wciąż pozostało nierozwiązanych. W tej sytuacji działania Poczty Polskiej nabierają szczególnego znaczenia – kampania filatelistyczna zachęca do odwiedzin Dolnego Śląska i tym samym do udziału w odbudowie jego ekonomicznej siły.
Co przedstawiają nowe znaczki?
W ramach tegorocznej emisji znalazły się dwa znaczki:
- Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim – neogotycka rezydencja będąca symbolem przedsiębiorczości i elegancji XIX wieku, zbudowana z inicjatywy królewny Marianny Orańskiej.
- Sala Mastodonta w Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie – zachwycające wnętrze krasowe jednej z największych jaskiń w Polsce, skrywające ślady epoki lodowcowej.
Dopełnieniem emisji jest koperta FDC, ozdobiona grafiką z podcieni Pałacu Marianny oraz detali naciekowych Jaskini. Na datowniku widnieje logo serii „Polska Zobacz Więcej” z wyraźnym zaznaczeniem Dolnego Śląska jako regionu-emisji.
Atrakcje Dolnego Śląska mają popularyzować bogactwo kulturowe i przyrodnicze tego regionu – mówi Maciej Michalski, Starszy Specjalista ds. Wydawnictw Filatelistycznych i Promocji Poczty Polskiej.
Dolny Śląsk – perły turystyczne regionu
Pałac Marianny Orańskiej – historia kobiety z wizją
Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim to wyjątkowy przykład architektury neogotyckiej, zaprojektowany przez Karla Friedricha Schinkla. Budowa trwała aż 33 lata i zakończyła się w 1872 roku. Inwestorką była Marianna Orańska – niezwykle aktywna społecznie arystokratka, znana z działalności gospodarczej i filantropijnej. Dzięki niej powstały m.in. huty szkła i drogi, a dziś jej dziedzictwo poznawać można, wędrując Szlakiem Marianny Orańskiej.
Zobacz też: Na wakacje zbiorkomem? Michał Cimaszewski zdradza najlepsze miejscówki na Dolnym Śląsku
Jaskinia Niedźwiedzia – fascynujący świat pod ziemią
Zlokalizowana w Masywie Śnieżnika Jaskinia Niedźwiedzia zachwyca nie tylko swoją długością (prawie 5 km korytarzy), ale też bogactwem form naciekowych i znaleziskami paleontologicznymi. Znaleziono tu szczątki niedźwiedzia jaskiniowego, hieny i innych zwierząt sprzed tysięcy lat. Dla turystów dostępna jest trasa licząca 360 metrów, a dla bardziej zaawansowanych – ekstremalna wersja eksploracji.