Rozkołysz się latem z Radiem LUZ

Rozkołysz się latem z Radiem LUZ
Wielki polski poeta, bard swojego pokolenia Norbert Dudziuk swoje monumentalne dzieło z 1998 roku zatytułowane Rozkołysz się otwiera następująco: Patrzę na świat, no i nie wiem co się dzieje. Tak jak zima chłodem – ciepłem lato nas zaleje. Trudno się z tym nie zgodzić. Też patrzymy na świat i też nie wiemy co się dzieje, zwłaszcza w takie upały. Dlatego w ramach orzeźwienia serwujemy wam całkowite nowości i inne letnie perełki – w końcu startuje wakacyjna ramówka Radia LUZ.
 

Dalej Dudziuk niczym profetyczny Nostradamus przełomu milenium wieszczy: Znów nastanie czas nieskończonej zabawy. Nawiązuje oczywiście do wakacyjnego sezonu, celebrowanego pospołu przez zmęczone szkołą grono uczniowskie, wycieńczonych tygodniem nauki studenciaków oraz odliczających do urlopu od jedenastu miesięcy przedstawicieli klasy średniej. Odpowiadamy na te potrzeby i prezentujemy naszą najbardziej letnią propozycję dla wszystkich spragnionych wytchnienia w upalny dzień – bez względu na to czy stoisz w korku na Zwycięskiej, czy zbierasz całą życiową energię aby wstać z łóżka.

Tajemnica ukryta tak nagle za ciepłym spojrzeniem

 
Przesłanie pana Dudziuka: Nie tylko w dyskotece kanał lewy, kanał prawy; gdy muzyka z głośnika unosi nas do nieba grawerujemy pomarańczowymi zgłoskami na naszym nadajniku. Cały czas nadajemy 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu serwując najświeższe i najlepsze muzyczne brzmienia jakie kiedykolwiek wyprodukowano. Szczególny ukłon w stronę lata z radiem robimy w poniedziałki o 22:00 za sprawą Dawida Sasa, który w swojej nowej audycji Lato na 13 sposobów każdego tygodnia zaprezentuje inny pomysł na muzyczne spędzenie tygodnia. Pomogą mu w tym goście związani z branżą muzyczną. Dekonstrukcją tego, co płynie z głośników zajmie się Michał Sember w swojej audycji Tembr, także o 22:00, ale w środy, w której skupi się nie tylko na analizie dźwiękowych barw, ale też sprawdzi co na woskach piszczy, pohukuje, szmerzy i bajerzy – innymi słowy, namaluje przepiękny krajobraz muzyki post-tonalnej.

Malowanie słowem zaserwuje nam także Julia Prus w audycji Papierpłyta, w nieparzyste środy o 20:00, która nie tylko na marginesach będzie poszukiwać styku literatury i muzyki. Na tropie granic, a raczej ich braku w muzyce, będzie także Ilyas Slami, który w środy o 23:00 w audycji Sahra, będzie odrzucał gatunkowe schematy w poszukiwaniu nowego, nie tylko nocnego brzmienia. To propozycja dla anglojęzycznych słuchaczy.

W weekend także potęgujemy dawkę autorskiej selekcji muzycznej. W soboty o 13:00 stery przejmuje Sebastian Filiks, od kilku dekad działający na scenie muzycznej jako DJ Feel-X, aby pokazać swoje dźwiękowe fascynacje: od oldskulu po własnoręcznie klejone szalone remiksy aż do funkowo-soulowych brzmień. Pod takim szyldem będzie stała Rezydencja X-a.

Ciepłe spojrzenia i poukrywane tajemnice będziemy serwować także w ramach naszych cykli: Wolny Wybór powraca w soboty o 19:00, po to aby w dwugodzinnym formacie każdego tygodnia zgłębić inny, muzyczny teren; Mikser rozszerzamy także na honorowego członka weekendu, czyli poniedziałek od 23:00; a garść letniaczków z każdej epoki i każdego zakątka świata usłyszycie w ramach Słonecznego Patrolu, to między 14:00 a 16:00 w tygodniu i między 15:00-17:00 w weekend.

Przecież czasu ciągle mało, mało, mało!

 
W swoim nieco moralizatorskim kazaniu, Dudziuk poza tytułową sugestią tylko jeden raz skłania się do nakazu. Niczym troskliwy ojciec przestrzega: Jeśli bawić się to w miłym otoczeniu. Zapewniamy, że w naszym otoczeniu będzie conajmniej miło. Całą redakcją zwieramy szyki i w miejsce codziennych Pełnych Kultur i Dziejesiów od poniedziałku do piątku o 16:00 będziemy was informować o tym czym żyje Wrocław w naszym wakacyjnym paśmie Włącz Wrocław. Natomiast w sobotę o 11:00, spróbujemy to wszystko podsumować i zajawić następny tydzień w ramach cyklu Włącz Weekend.

Wiemy dobrze, że pomimo wyluzowanego klimatu wakacyjnego, dzisiejsza rzeczywistość w każdej chwili narzuca nam wieczną pogoń: za tramwajem, za porzuconymi ambicjami, za straconym czasem. I właśnie dla tych wszystkich, którzy czasu nie lubią tracić w samo południe od poniedziałku do piątku proponujemy Port Południowy, czyli kompendium tego co wiedzieć trzeba, podane w pigułce bez popijania. Sięgniemy po nasze najciekawsze archiwalne materiały, które nie tracą na aktualności, po to aby chociaż na kilka minut przykuć Waszą uwagę. Dzięki temu, po powrocie z urlopu będzie można poruszyć ze współpracownikami inne tematy niż ładnie, tak inaczej niż u nas czy a z tymi cenami to daj spokój, kto to słyszał.

Tym, którym czasu ciągłe mało, mało, mało: co prawda faktycznej terapii nie zastąpi, to jednak może przyspieszyć decyzję o jej podjęciu, audycja O miłości, nie tylko dla rodziców. Duet znany z przebojowego cyklu psychologicznego Związki na LUZie czyli dr Anna Paluszak i Jacek Rydlewski spróbują tym razem porozmawiać o dzieciństwie i o tym jak może wpływać na naszą dorosłość. Spokojnie, ponoć da się to naprawić.

Kto miałby też czas na poznawanie nowych ludzi i poszerzanie horyzontów na własną rękę? Całe szczęście zajmie się tym Samuil Aleksin w poniedziałki o 17:00, w ramach anglojęzycznej audycji 51st Parallel, miejsca spotkań z przedstawicielami różnych kultur, których łączy aktualne przebywanie w okolicach 51. równoleżnika (nie tylko na Popowicach!)

Latający ptak to dobry znak.

 
Chociaż w piątki o 20:00 nie skorzystamy już z usług linii lotniczych Przelot, to Zuzanna Pawlak zaprasza o tej porze na pokład dwuosobowej awionetki, bo w ramach Ladies Love Lows będzie oddawać głos gościniom, które w znaczący sposób wpływają na szeroko rozumianą polską muzykę klubową. Będzie o elektronice, rapie i wszystkim co pomiędzy. Latam i słucham dalej będzie obsługiwać pasażerów w ramach regularnych lotów.

W niedzielę dochodzimy do wniosku, że nie ma co spać do południa, tylko czerpać z życia ile wlezie. Raz w miesiącu będziemy nadawać wprost z Tajnych Kompletów w ramach Spod, ponad, zza. Wcześniej rozpoczniemy także nasze wschodnioeuropejskie pasmo: Szto tam? oraz Przystanek Rock teraz kolejno o 12:00 i 14:00.

W ramach dobrych znaków przemian, Regulator Łukasza Sidorkiewicza będzie nam wyznaczał środek tygodnia, w środy o 21:00, z kolei w co drugie poniedziałki o 20:00 – Centrala Gracjana Matysika. Tradycyjnie gitarowy wtorki uzupełni o 20:00 Fuzz autorstwa Sylwii Szydełko, po to by ten dzień zakończyć potężną dawką metalowego brzmienia – Z Piekła Rodem przez dwie godziny. Podobnież kolorowy ptak Sebastian Rogalski będzie przez dwie godziny przywoływał imprezowe deszcze i odganiał klubowe napory podczas rozszerzonej Cichej Burzy.

W listach do redakcji prosicie też o więcej redaktora Józefa Poznara. Co prawda wszystkie listy są napisane tym samym stylem i pochodzą z tego samego adresu mailowego, to jednak nie mamy podstaw negować, że taki jest vox populi. Klasyczne piątki od 7:00 zaoferuje w rozszerzonej formule, aż do godziny 11:00. Przynajmniej w lipcu. Czy będzie to Wstępnostarter? Graudiowstępniak? Nazwa nie ma znaczenia, poza tym nie jest jeszcze ustalona, ale obiecuje wypełniać słowa Norberta Dudziuka: W zapomnieniu o całym świecie: wirować. Nie oszczędzać sił, w kosmosie poszybować – wysoko! wysoko! wysoko! jeszcze wyżej!

Jeden uśmiech: niby mało, ale dla mnie dużo znaczy

 
Spoglądając na szereg pyszności przez nas przygotowanych znowu musimy stwierdzić, że Dudziuk to przewidział: Wszystko to razem staje się zaproszeniem do wspólnej zabawy.
 
Okazja do wspólnej zabawy nadarzy się już w najbliższy piątek, kiedy to na Odra-Pany będziemy świętować fakt, że znowu dobrnęliśmy do wakacji.

Wlotka, standardowo już: jeden uśmiech. Niby mało, ale dla nas wiele znaczy. Wciąż niezbyt przekonani? To po raz ostatni oddajmy głos Norbiemu, który i na to ma radę:

Wyluzować się,
bo oto tutaj idzie.

 

W takim razie to musi być przeznaczenie.