OFF Festival 2022

OFF Festival 2022

Porzućcie codzienność, wyrzeknijcie się ciszy, zatraćcie się w muzyce – tak brzmi tegoroczne hasło OFF Festivalu. Już 5 sierpnia startuje wyjątkowa edycja święta muzyki alternatywnej i niezależnej w katowickiej Dolinie Trzech Stawów. W tym tygodniu na antenie Radia LUZ bierzemy pod lupę artystów, których warto zobaczyć na Offie.

Artur Rojek, organizując pierwszą edycję OFF Festivalu w 2006 roku, miał jeden cel. Wymieszać gatunki muzyczne tak, aby złamać wszelkie obowiązujące wówczas schematy. Jako pierwszy na scenie stanął Lech Janerka, Maria Peszek, Lenny Valentino i The White Birch. Pod sceną bawiło się 10 tysięcy fanów nieoczywistych brzmień. Po tym sukcesie, co roku nieprzerwanie do 2020, festiwal gościł najciekawszych artystów lokalnej i międzynarodowej sceny prezentujących offowe brzmienia.

Tegoroczna edycja zapowiada się nieprzewidywalnie i bardzo ekscytująco.

Po dwuletniej przerwie w Dolinie Trzech Stawów w Katowicach organizatorzy przygotowali prawdopodobnie najbardziej eklektyczny gatunkowo program w historii Offa. W tym roku na scenie będą gościć zarówno wielkie, międzynarodowe gwiazdy takie jak Iggy Pop, Metronomy, Mura Masa czy Bikini Kill, jak i niszowi, debiutujący artyści i artystki. Nie zabraknie też silnej polskiej reprezentacji sceny niezależnej. 

OFF Before Czujesz Klimat

Choć OFF Festival rozpoczyna się oficjalnie w piątek 5 sierpnia, to dzień wcześniej organizatorzy zapraszają na oficjalny bifor w niezwykłej formie. Wyjątkowe koncerty odbędą się w takich miejscach, jak: Kościół Ewangelicko-Augsburski, willa Wojciecha Kilara, restauracja WOLNO, Liceum im. A. Mickiewicza oraz w biurowcu KTW II.

Na biforze wystąpią zarówno artyści zagraniczni tacy jak: Alabaster dePlume, MIKE, czy Eddie Chacon, jak i bezkompromisowi artyści i artystki ze sceny lokalnej, czyli: Nath, Jerzyk Krzyżyk i Julek Ploski. Uwaga! Na koncerty w ramach OFF Before należy zakupić osobny bilet!

Piątek 5.08.2022

Zaszczyt otwarcia tegorocznego OFF Festivalu przypadł polskiemu duetowi Chair. Na eksperymentalnej scenie przywitają uczestników repertuarem, który ciężko wpisać w jakiekolwiek ramy. Sami swoją twórczość nazywają country-porn-punkiem. Brzmi intrygująco? To zdecydowanie warta przemyślenia propozycja na pierwszy koncert 15 edycji katowickiego święta muzyki alternatywnej.

Na scenie głównej tego dnia wystąpi zespół DIIV, który niedawno został wybrany Artystą Tygodnia na falach Radia Luz. A zaraz po nich jeden z headlinerów festiwalu, czyli Mura Masa.

Główną gwiazdą piątkowej Leśnej Sceny będzie grupa Bikini Kill, czyli ikona feministycznego punk rocka. Jesteśmy Bikini Kill i domagamy się natychmiast dziewczyńskiej rewolucji!  – po 20 latach od tych słów, którymi przedstawiły się światu, Rebel Girls wracają po przerwie na scenę.

Przed Bikini Kill w tym samym miejscu wystąpi nowa gwiazda ukraińskiego rapu Aylona Aylona, która zdobyła ostatnio rozgłos w Polsce za sprawą współpracy z Żabsonem w utworze Dym.

Tego dnia fanom połączenia R&B i hip-hopu nie może umknąć uwadze Q, który wystąpi w Tencie, oraz występ na scenie eksperymentalnej uwielbianej przez Radio Luz Eriki de Casier.

Naszą uwagę przykuł również holenderski sekstet Altın Gün, który na stale gości w rotacji Radia Luz. Ta wyjątkowa grupa nie tylko wskrzesił anatolijskiego rocka progresywnego, ale także dodała do niego elementy tureckiej muzyki ludowej i muzyki disco. A to sugeruje, że zapowiada się bardzo taneczny koncert.

5 sierpnia warto też wybrać się na koncerty muzyków z polskiej sceny alternatywnej. Tego dnia zagrają między innymi: Frank Leen, Ćpaj Stajl, Lordofon, a także nostalgiczni Youth Novel, Oysterboy i Bałtyk.

 

Sobota 6.08.2022

Główną scenę drugiego dnia OFF Festivalu otworzy wrocławski zespół electro-indie-popowy Oxford Drama, dobrze znany stałym słuchaczom Radia Luz.

Następnie wystąpi raper Ghetts prosto z Londynu, a po nim reprezentanci polskiego SBM Label, bracia Kacperczyk, których charakterystyczny styl, łączący indie rock, alternatywny pop i hip-hop idealnie wpasowuje się w eklektyczny charakter całego festiwalu. Cicho liczymy na to, że przywitają Iggy’ego Popa na katowickiej scenie utworem Iggy. Bo to właśnie ojciec chrzestny punka wystąpi zaraz po nich, zamykając główną scenę drugiego dnia festiwalu.

Disco polo na OFF Festivalu? Kolektyw Polonia Disco mówi: proszę bardzo! Artyści znani między innymi z Enchanted Hunters i Wczasów traktują ten muzyczny fenomen jako źródło inspiracji i z sukcesem łączą go z muzyką alternatywną. To nasza propozycja na początek drugiego dnia festiwalowego w Dolnie Trzech Stawów.

Przez następne dwie godziny zachęcamy do przemieszczania się między sceną eksperymentalną, a sceną Tent, na których wystąpią po kolei zespoły: Duchy, Kwiaty i Róża.

Na sam koniec dnia będziemy wyczekiwać Sofii Kourtesis, czyli wybitnej peruwiańskiej producentki tworzącej w Berlinie. Jej pulsujące i rozmarzone housowe dźwięki zamkną sobotnią scenę Tent.

Niedziela 7.08.2022

Ostatniego dnia OFF Festivalu na głównej scenie stanie niespodzianka tej edycji. Papa Dance zagra utwory z albumu Poniżej krytyki.

W niedzielę fani polskiej młodej sceny rapowej nie mogą przeoczyć występów Asthmy, Bedoesa i Dziarmy. Headlinerem tego dnia Offa będzie Metronomy, którzy, ku naszemu zadowoleniu, najwyraźniej lubią polską publikę, bo dopiero co pojawili się w Polsce na kilku zaległych przez pandemię koncertach. Ich występ zamknie scenę główną katowickiego festiwalu.

Na niedzielę polecamy również Shygirl, szefową kolektywu i labelu NUXXE, której pulsujący i basowy koncert z pewnością porwie nas do tańca pod sceną Tent na OFF Festivalu. Fani mistycznych przeżyć świetnie odnajdą się tego dnia na występie Natalie Bergman, która w swojej solowej twórczości łączy psychodeliczny pop lat 60. z żarliwymi hymnami kościelnymi.

Zaraz po występie Natalie warto przenieść się pod scenę eksperymentalną na mocną dawkę awangardowo-elektro-popowych rytmów i społecznie zaangażowanych i prowokacyjnych tekstów, którą dostarczy nam karaibsko-chiński duet Charlotte Adigéry & Bolis Pupul z Belgii. Na OFFie czeka na nas zarówno ich wspólny występ, jak i solowy set Bolisa.

Sprawdź cały program Off Festivalu i do zobaczenia pod sceną!

Zuzanna Pajorska