Radio LUZ nominowane w prestiżowym konkursie Popularyzator Nauki 2022

Radio LUZ nominowane w prestiżowym konkursie Popularyzator Nauki 2022

Redakcja popularnonaukowa (oni serio zawsze są tacy uśmiechnięci)

Gdzie jest słonko kiedy śpi? Jak działa synapsa? Dlaczego grzyby są najbardziej fascynujące ze wszystkich eukariotów? Nauka potrafi być zawiła, pełna niuansów i meandrów, dlatego oprócz tych, którzy popychają rozwój naprzód, potrzebni są też ci, którzy potrafią go wytłumaczyć przeciętnemu Kowalskiemu. Edukatorzy. Wiedzący, dzielący się swoją wiedzą. U nas takich pod dostatkiem i właśnie zostali nominowani w prestiżowym konkursie zorganizowanym przez serwis Nauka w Polsce – Popularyzator Nauki 2022.

 

Naukę mamy w naszym DNA*. W końcu działamy pod mecenatem jednej z największych i najlepszych uczelni w kraju. Nasze drum’n’bassy i footworki emitujemy z kampusu Politechniki Wrocławskiej, więc już przez samą osmozę* nie możemy uciec od scjentycznego przeznaczenia. Nie możemy i nie chcemy, bo o tym że nauka jest gites malina mówimy codziennie na naszej antenie.

A konkretniej, nasz specjalnie wydzielony pion ekspercki: redakcja popularnonaukowa. Pod kierownictwem Martyny Dziakowicz, w składzie: Agnieszka Barbach, Jakub Jastrzębski, Anna Buchwald, Marta Gil, Natalia Błaszczyk, Karol Korczyński, Paweł Chlastacz, Michał Trojanowski, Adam Kabański, Inga Werecka, Kamila Młodawska, Ula Dobrut, Łukasz Radliński, Maciej Karcz i Maciej Makoś. Warto zapamiętać te nazwiska, bo już teraz są w absolutnym topie tych co umieją opowiadać o nauce. Dowodem tego jest nominacja w konkursie Popularyzator Nauki 2022 w kategorii media – obok redakcji magazynu historycznego „Mówią Wieki” oraz dziennikarek Agnieszki Krzemińskiej i Marty A. Trzeciak.


Agnieszka Barbach oraz Martyna Dziakowicz dbają o precyzję i merytoryczną jakość naukowych treści

Oprócz przemycania ciekawostek naukowych gdzie tylko się da na naszej antenie, od poniedziałku do piątku emitujemy Flesz Naukowy, wydawany o godz. 6.00, 11.00 i 15:00, który w pigułce podsumowuje wszystkie najważniejsze wydarzenia, zdarzenia i odkrycia świata naukowego. Natomiast w każdą sobotę (od 15:00 do 17:00) i środę (17-18) nadajemy flagowe Na synapsach. To czas na rozmowy na żywo z badaczami, relacje z wydarzeń naukowych oraz omówienie zagadnień tematycznych związanych z aktualnymi wydarzeniami w Polski i na świecie.

 

Skupiamy się na prezentacji osiągnięć naukowych i innowacji wrocławskiego środowiska akademickiego – od działań zaangażowanych studentów i kół naukowych, przez wydarzenia organizowane na różnych wrocławskich uczelniach, po rozmowy i prezentacje dorobku najaktywniejszych wrocławskich badaczy. Dodatkowym atutem w działalności popularyzatorskiej jest wykształcenie naszych reporterów, na co dzień związanych z branżą STEM i life-science. Są przygotowani merytorycznie do prezentowanych tematów, dlatego często to właśnie oni mogą bezpośrednio prezentować i komentować wybrane treści naukowe.

– Martyna Dziakowicz, szefowa redakcji popularnonaukowej

Konkurs organizowany jest od 2005 roku przez serwis Nauka w Polsce, wydawany przez Fundację Polskiej Agencji Prasowej ze środków programu „Nauka dla Społeczeństwa” Ministerstwa Edukacji i Nauki. Jest to najstarszy i najbardziej prestiżowy w Polsce konkurs, w którym nagradzani są uczeni, ludzie mediów, instytucje oraz społecznicy, których pasją jest dzielenie się wiedzą i odsłanianie tajemnic współczesnej nauki.

Wśród laureatów konkursu są m.in. filozof przyrody ks. prof. Michał Heller, neurobiolog prof. Jerzy Vetulani, autor telewizyjnych programów Wiktor Niedzicki, popularyzator astronomii Karol Wójcicki, duet „Crazy Nauka”, twórcy portalu „Nauka o klimacie”, a także instytucje takie jak Centrum Nauki Kopernik, Polska Akademia Dzieci czy Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego.

Zwycięzców konkursu poznamy 9 grudnia 2022 r.


POV: gdy użyjesz terminu „teoria”, kiedy chodziło o „hipotezę” i już nigdy nie popełnisz tego błędu ponownie

A jeżeli też chcesz stać się częścią wyróżnionego zespołu to akurat teraz mamy otwartą rekrutację do Radia LUZ. W formularzu zgłoszeniowym wybierz redakcję popularnonaukową i stań się częścią niesamowitego zespołu już teraz.

 

* – po konsultacji z redakcją popularnonaukową okazało się, że radio jako instytucja i środek masowego przekazu, pomimo całej swojej dobrej energii nie zalicza się do organizmów posiadających nośnik informacji genetycznej, w związku z czym nie może mieć nauki w swoim DNA, bo nie posiada DNA. A osmoza nie zachodzi w środowisku betonowej dżungli. Zatem powyższe sformułowania były metaforami. A niniejsze zastrzeżenie jest żartem. Kochamy was popularze, wszyscy jesteśmy z was dumni <3