Kubek dla Wykładowcy 2022
Ludzkość od zarania cywilizacji wyjątkowym kultem i należytą czcią otaczała naczynia umożliwiające przechowywanie płynów. Stawały się obiektami pożądania, symbolami potęgi, atrybutami władzy i wyróżnieniami upamiętniającymi wybitne dokonania. Święty Graal? Czara Ognia? Wędkarski Puchar Prezydenta Wrocławia? My też znaleźliśmy sobie upodobanie. W ceramicznym kubku, który póki nie jest ciśnięty o ziemię albo poddany innym ekstremalnym warunkom jest trwalszy niż ze spiżu.
Już po raz dziesiąty wyróżniamy najlepsze osoby wykładające na wszystkich wrocławskich uczelni wyższych, które według Was, zasłużyły na szczególne docenienie. Niezmiennie to Wy, właśnie Wy, nie my, nie establishment, nie jakiś tam układ, nie Rada Uczelni, nie jakiś minister z Warszawy, to Wy zadecydujecie o tym, kto zdobędzie w tym roku tę upragnioną nagrodę. A decydować możecie – już od teraz.
Zgłoszenia zbieramy do poniedziałku, 30 maja 2022, do godziny 23:59:59, czyli de facto do 31 maja:
>>> kubek@radioluz.pl <<<
A co później? Starannie przeanalizujemy wszystkie zgłoszenia i rozpoczną się igrzyska. Cały plebiscyt podzieliliśmy na trzy etapy:
ETAP 1 (23.05 – 30.05)
Czekamy na mailowe zgłoszenia Waszych ulubionych wykładowców lub wykładowczyń pod adresem: kubek@radioluz.pl. W treści wiadomości należy wpisać imię i nazwisko osoby, którą nominujecie, uczelnię oraz względnie krótkie uzasadnienie. Oryginalność zgłoszeń, lekkość pióra, finezja w doborze słów natchnionych może być brana pod uwagę podczas wyłaniania finałowej dziesiątki.
ETAP 2 (31.05 – 06.06)
Spośród zgłoszonych wybierzemy dziesiątkę prowadzących, która najczęściej pojawiała się w Waszych mailach. Wtedy rozpoczniemy otwarte głosowanie za pośrednictwem ankiety na Facebooku, które rozstrzygnie, kto zostanie nagrodzony naszym kultowym kubkiem.
ETAP 3 (07.06)
Ogłoszenie wyników! Laureatki oraz laureatów jubileuszowego Kubka dla Wykładowcy poznacie na falach wznoszących 91.6 FM oraz na naszej stronie www.radioluz.pl. Po chwili wzruszenia, nagrodzeni zostaną zapytani przez nas o swój przepis na sukces, a rozmowy usłyszycie na naszej antenie, na pewno jeszcze przed rozpoczęciem się sesji, bo nikt nie chce sobie dokładać roboty podczas sesji.
Jeden mail, jeden głos, jedno rzucenie hasła w swojej grupie zajęciowej: ej, zagłosujmy na Iksińskiego, może zmienić wszystko. Ta jedna decyzja może na stałe zapisać kogoś bliskiego Twojemu akademickiemu sercu na stałe, spójrzmy tylko na grono dotychczasowych wyróżnionych:
2021 – prof. Izabella Uchmanowicz
2020* – dr inż. arch. Kajetan Sadowski, prof. dr hab. Dorota Zyśko, dr Paweł Błażej, dr Joanna Bajzert, dr Dominik Lewiński, dr hab. Dorota Moroń
2019 – prof. Jacek Mazurkiewicz
2018 – prof. dr hab. Jacek Cichoń
2017 – dr inż. Jerzy Kotowski
2016 – prof. Jan Miodek
2015 – mgr inż. Janusz Bułat
2014 – dr inż. Adam Sieradzki
2013 – dr inż. Adam Sieradzki
* – w pandemicznym roku 2020 to nie było tak, że rozpłataliśmy ten kubek na sześć części, tylko uhonorowaliśmy z osobna tych wszystkich którzy najlepiej zaadaptowali się do warunków nauczania zdalnego.
Nie wykluczamy z powodu wieku – nie ma ani dolnych, ani górnych limitów na to kto może wziąć udział, bo to byłby ageism. Nie wykluczamy z powodu wykształcenia, stopnia naukowego czy innych literek przed nazwiskiem, dlatego że w gruncie rzeczy byłaby to forma klasizmu. Wykluczamy wyłącznie z powodu stosunku władzy. To nie jest nawołanie do rewolucji ani nic w tym stylu, ale w tym konkretnym przypadku: żadnych rektorów, ani dziekanów. Nie chcielibyśmy ryzykować sytuacji w której ktoś tam komuś tam chciałby się podlizać, utrzymajmy politykę szczebla uczelnianego tam gdzie jej miejsce, czyli z dala od mediów.
W zasadzie, ktoś czepliwy mógłby stwierdzić, że co z emerytowanymi wykładowcami, co z nimi, ale to chyba dość oczywiste, że skoro przyznajemy wyróżnienie za mijający rok akademicki to chodzi nam o osoby, które w tym mijającym roku akademickim 2021-2022 prowadziły czynną działalność dydaktyczną na przynajmniej jednej wrocławskiej uczelni wyższej. Jak się okazuje, czepliwych jest więcej, którzy ślą do nas listy z pytaniami:
PYTANIA DO REDAKCJI:
Q: Jakimi cechami powinien wyróżniać się idealny laureat bądź laureatka Kubka dla Wykładowcy?
A: Przede wszystkim honor, odwaga, czyste serce, fanatyczne oddanie nauce oraz silna ręka do trzymania w niej kaganka oświaty. W poprzednich latach niejednokrotnie opisywaliśmy nasz plebiscyt słowami „dla najsympatyczniejszego wykładowcy”, ale później ktoś zaczął używać słowa „sympatyczny” ironicznie, tak się przyjęło, my w sumie byśmy chcieli odczarować to słowo, ale to nie takie łatwe i w zasadzie to jest temat na inną dyskusję i inny plebiscyt; niech to będzie ktoś, kto zaraża zamiłowaniem do nauki; ktoś, kogo zajęć wyczekuje się z przyjemnością i radosnym podekscytowaniem; ktoś, kto najbardziej zawiłe zagadnienia tłumaczy w sposób prosty i zrozumiały; ktoś, kto wydaje się że jest przez ten kubek wybrany i czyje nazwisko natychmiast pojawia się w głowie myśląc „Kubek dla Wykładowcy”
Q: Naprawdę przyznajecie normalny kubek? Z tego da się kawę pić czy to pic na wodę?
A: Tak, w wymiarze strukturalnym, materialnym i fizycznym jest to najbardziej funkcjonalny ceramiczny kubek w kolorze białym na zewnątrz i pomarańczowym w środku jaki można sobie wyobrazić. Czy wodę, czy kawę, czy inne napoje – wszystkie płyny i ciała stałe niewielkich rozmiarów trzyma tak samo dobrze. Jego ponadczasowy design podkreślony jest wzornictwem z limitowanej edycji nawiązującej do identyfikacji Radia LUZ. Natomiast w wymiarze poetyckim, metaforycznym, metafizycznym to wzruszający symbol; niejednokrotnie uhonorowanie całej kariery akademickiej w zależności od kariery. Ale ponieważ na pierwszy rzut oka to co poetyckie nie zawsze jest zauważalne, to dorzucamy do zestawu podstawkę z wygrawerowanym nazwiskiem. Można ją wyeksponować w miejscu do eksponowania trofeów, a w tych krótkich momentach, gdy kubek nie jest używany, odłożyć go na podstawkę aby stał niczym pomnik na piedestale. Wtedy wiadomo gdzie jest i nigdy nie zginie.
Q: Witam, czysto teoretycznie, powiedzmy że nie jestem rektorem ani dziekanem, ale kiedyś tam przez chwilę byłem, czy mogę, tak czysto teoretycznie, wziąć udział w konkursie na Kubek dla Wykładowcy?
A: Dobre pytanie. W sumie – dlaczego by nie, w końcu wymogiem jest działalność dydaktyczna w mijającym roku akademickim, więc powiedzmy czysto teoretycznie, że tak. Chyba, że bierze się udział w toczącej się w tym momencie na jakiejś uczelni jakiejś kampanii przedwyborczej na wakat na jakieś stanowisko. To wtedy to nie.
Q: Czy kubek nadaje się do mycia w zmywarce?
A: Jak najbardziej! Co więcej, można go umyć w zmywarce i pozostanie tak samo zniewalająco zjawiskowy. Chociaż nasz dział prawny twiedzi, że to zależy od użytego detergentu, wybranego cyklu, temperatury oraz twardości wody, dlatego nie ponosimy odpowiedzialności za wszelkie szkody powstałe na skutek nieprawidłowego mycia. Wbrew opinii dość powszechnej u nas w radiu, kubki nadają się także do mycia ręcznego. Naprawdę, można je umyć pod bieżącą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń i nic im się nie stanie. Więc może Kuba zacząłbyś łaskawie myć kubek po swoich audycjach, w domu też zostawiasz takich chlew po sobie?
Już teraz dodaj do zakładek w przeglądarce odnośnik do wydarzenia na Facebooku, które już za chwilę stanie się areną zaciętej walki w postaci ankiety jednokrotnego wyboru, o Kubek dla Wykładowcy 2022.